Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Spojené státy dostaly od Saúdské Arábie ropnou facku

Státy OPEC uvedly, že v příštích měsících omezí produkci suroviny o dva miliony barelů denně

Zasedání OPEC + • Autor: Profimedia
Zasedání OPEC + • Autor: Profimedia

Čáru přes rozpočet udělalo ve středu (nejen) USA a Evropské unii setkání skupiny OPEC +. A to ve všech smyslech slova. Ze setkání skupiny sdružující státy, jež produkují necelou polovinu veškeré světové ropy, totiž vzešel závazek omezit v příštích měsících produkci této suroviny. Méně ropy na světových trzích se pak nejspíš promítne do vyšších cen, takže konzumenti zapláčou a producenti včetně Ruska se zaradují.

Státy OPEC uvedly, že v příštích měsících omezí produkci o dva miliony barelů denně, což je zhruba o dvě procenta světové denní spotřeby. Analytici nicméně poukazují na to, že reálné snížení objemu ropy, které pošlou do světa, může být nižší než avizované dva miliony, protože již nyní zaostávají za produkčními cíli, které si pro sebe stanovují. Přesto jde o výrazný zásah do světového trhu.

Cílem OPEC je vyhnat cenu ropy nahoru, což zdůvodňují nejistotou na světových trzích, obavou o to, jak se bude ropa spotřebovávat, a potřebou mít dostatek financí na investice. V posledních měsících cena ropy skutečně klesla až k 80 dolarům za barel, ale pořád je to víc než v době před pandemií nebo v měsících před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, která ceny na několik měsíců vyhnala nad sto dolarů.

OPEC a především Saúdská Arábie, která v rámci aliance slouží jako neformální lídr, mluví sice pouze o nutnosti stabilizovat trh – ale nelze ignorovat, že jejich rozhodnutí má i jasné politické dopady. Zaprvé, z vysokých cen bude jednoznačně profitovat Rusko a krok OPEC jde proti snahám Západu odříznout ho od financí, které z prodeje nerostných surovin získává. Vzhledem k tomu, že Rusko dnes některým zákazníkům nabízí kvůli obtížím se sankcemi ropu se slevou, platí, že čím vyšší základní cena, tím lépe pro něj. Setkání OPEC ve Vídni (první naživo od vypuknutí pandemie) se ostatně účastnil i ruský vicepremiér Alexander Novak, který je na americkém sankčním seznamu.

Zadruhé, krok OPEC může zkomplikovat i plány EU a USA uvalit na ruskou ropu cenový strop. Myšlenka, na které tento týden vznikla rámcová shoda mezi EU a USA, stojí na tom, že by se Západu podařilo přesvědčit země jako Indie nebo Čína, které ruskou ropu kupují, aby za ni společně nabízely jednotnou cenu. Jak připomínají analytici, OPEC se bojí, že by takový krok mohl snížit cenu nejen ruské ropy, ale suroviny celosvětově - a také, že by v budoucnu mohl být použit i proti státům OPEC.

A zatřetí, jde o diplomatickou facku vůči Spojeným státům. Kabinet Joea Bidena se v minulých týdnech údajně velmi aktivně snažil lobbovat u Saúdské Arábie, aby k omezení produkce nedošlo, ale neúspěšně. Americký prezident přitom do snahy zlepšit vztahy s blízkovýchodní ropnou velmocí investoval už hodně politického kapitálu. V červenci Saúdskou Arábii sám navštívil, dokonce se osobně setkal s korunním princem Mohammedem bin Salmánem, kterého ještě jako prezidentský kandidát nazval „mezinárodním vyděděncem“ kvůli jeho zapojení do vraždy novináře Chášukdžího.

Již tehdy byly vysoké ceny energií jedním z hlavních témat návštěvy a Biden se snažil Saúdy přemluvit k větší produkci. Riskoval kvůli tomu i kritiku, že rezignuje na téma lidských práv, již si také za svoji cestu vysloužil. K určitému navýšení pak skutečně došlo, nynější rozhodnutí OPEC ale ukázalo, že to bylo pouze dočasné opatření. Jen máloco tak jasněji ukazuje dnešní limity amerického vlivu na Blízkém východě.

Z pohledu Bidenova kabinetu navíc oznámení o omezení produkce těžko mohlo přijít v horší dobu. Za měsíc USA čekají doplňovací volby do Kongresu a jedním z hlavních témat jsou vysoké ceny všeho včetně benzinu a nafty. Krok k omezení produkce označil Bílý dům za „krátkozraký“ a OPEC obvinil ze „spolčování se s Ruskem“. Zároveň oznámil, že v příštích dnech uvolní další miliony barelů ropy z amerických strategických rezerv ve snaze snížit ceny na trzích - tedy něco, co ještě den před zasedáním OPEC mluvčí Bílého domu vylučovala.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].