Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Orbán chce rozbít volební plány opozice na společnou kandidátku

Podle pozorovatelů ve vládní straně po komunálních volbách panuje značný neklid

Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia
Viktor Orbán • Autor: AFP, Profimedia

Důležité věci se v Maďarsku dějí těsně před půlnocí. A zatímco si tak centrum Budapešti pokoušelo v úterý užívat poslední večírek před ohlášenou covidovou uzávěrou, přistál ve 23:59 v parlamentu návrh na změnu volebního zákona. Podala jej ministryně spravedlnosti Judit Varga. Jeho smyslem je uchránit vládní stranu Fidesz před možnou porážkou v příštích volbách, jež se budou konat za rok a půl.

Spolu s tímto návrhem vláda ještě ohlásila změnu ústavy, která má zakázat adopci homosexuálním párům a nově stanovit, že v Maďarsku „matka je žena a otec je muž“. Pro budoucnost politickou země je ale podstatnější méně nápadná novela ministryně spravedlnosti.

Hlavním tématem celostátní maďarské politiky je (stejně jako v Polsku a Česku) už dva roky spojování opozice proti dominantní straně, v maďarském případě Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tamní opozice se nedávno shodla, že do příštích voleb půjde jako jedna síla: rozpřáhnuté spektrum od levicově zelené Dohody po prudce pravicový Jobbik vybere v každém volebním okrsku v primárkách společného kandidáta, kterého všechny strany podpoří.

Podle kritiků, a nejen ze strany Fideszu je to příliš široká aliance, která se nemůže na ničem reálně shodnout - s výjimkou touhy zbavit Orbána vlády. Na druhou stranu: vzhledem ke změnám volebního zákona, které v posledních deseti letech neomezené vlády Fidesz provedl a jež mu v boji s opozicí výrazně pomáhají, je to jediná šance, jak dosáhnout politické změny.

Předložený návrh na další změnu má rovněž ztížit opozičním stranám jejich snahy. Podle ministryně by se nově celostátních voleb směly zúčastnit jen strany, které svého kandidáta postaví alespoň v polovině z více než sta volebních okrsků. To znamená jediné – že celoopoziční primárky nebudou možné. Spolupracujících stran bude nejspíš pět, a pokud by jejich kandidáti uspěli rovnoměrně, vystartuje každá jen zhruba ve dvacítce okrsků, což nově nemá stačit. Druhou možností je, že Fidesz dotlačí opozici ke složitým kotrmelcům. Kandidáti jednotlivých stran oficiálně nastoupí do boje, ale budou voliče přesvědčovat, ať je v žádném případě nevolí a raději svůj hlas vhodí vybranému konkurentovi.

Je to už druhý pokus Fideszu podobnou technikálií ztížit opozici přístup do soutěže. Před minulými volbami v roce 2018 volební komise „pro jistotu“ vyložila volební zákon velmi podobně, jak ho nyní navrhuje ministryně spravedlnosti. Tehdy to ovšem z hlediska vládní strany nebylo potřeba, opozice šla do voleb nakonec samostatně a byl to pouze výklad napadnutelný u soudů. Ty jsou jednou z posledních maďarských institucí, které Fidesz zcela neovládá - novela zákona ovšem by byla napadnutelná jen u soudu ústavního, a ten už spolehlivě patří vládní straně.

Oproti roku 2018 se změnila i situace na opozičním břehu. Po dalším výprasku, který se tehdy ve volebních místnostech odehrál, je odhodlání jít do voleb společně je zjevně velké. V říjnu proběhla generálka v doplňovacích volbách na severovýchodě země. Vládní Fidesz sice křeslo uhájil, ale těsně. Opoziční kandidát navíc nebyl kvůli předčasnému termínu vybrán ve zmiňovaných primárkách. Po loňské porážce v komunálních volbách v několika velkých městech, a především v Budapešti tak panuje podle pozorovatelů ve vládní straně (a v mysli Viktora Orbána) značný neklid.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].