Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Putinův režim přijal výzvu: Navalnyj zůstává ve vazbě

Nejznámější ruský opozičník byl hned po příletu z Berlína do Moskvy zatčen a postaven před soud

Zatčení Alexeje Navalného po jeho příletu do Ruska • Autor: twitter.com/AlexKokcharov
Zatčení Alexeje Navalného po jeho příletu do Ruska • Autor: twitter.com/AlexKokcharov

Aktualizace: Text byl doplněn o rozhodnutí soudu, že Navalnyj zůstane ve vazbě, a o reakce ruských médií a komentátorů

Kdyby nešlo o muže, kterého se ruské tajné služby letos v létě pokusily otrávit smrtícím jedem novičok, připomínal by návrat Alexeje Navalného do Ruska dětskou hru na schovávanou. Ruské bezpečnostní složky se totiž zjevně rozhodly, že jejich hlavním cílem je za každou cenu zabránit tomu, aby se nejznámější kritik prezidenta Putina po svém návratu z několikaměsíčního německého exilu setkal se svými příznivci - a v tomto smyslu neponechaly nic náhodě.

Hra začala ještě předtím, než se letadlo s Navalným vůbec dotklo země. Opozičník, který se v Berlíně od léta zotavoval z následků otravy, do Moskvy v neděli odpoledne cestoval linkovým spojem letecké společnosti Pobeda. Stroj vezoucí na palubě i další běžné cestující měl podle plánu přistát na moskevském letišti Vnukovo, což se Navalného fanoušci včas dozvěděli a na letišti se chystali svého hrdinu přivítat.

Mezi mnoha dalšími sem přijela třeba jeho blízká spolupracovnice z protikorupčního fondu FBK Ljubov Sobol, bratr Oleg nebo známý režisér Vitalij Manskij. Byli tu ale také řadoví příznivci Navalného populárního internetového kanálu, kteří kvůli tomu někdy cestovali i stovky kilometrů. Na letišti Vnukovo čekali také novináři z ruských i zahraničních médií.

Policie na tuto situaci zareagovala nejdříve tím, že příletovou halu zcela uzavřela a pouštěla do ní jen ty, kdo měli letenky. Někteří Navalného příznivci i novináři ale našli způsob, jak se do haly dostat. Jak informoval zpravodaj deníku Novaja Gazeta, Navalného kolegové i novináři si kupovali letenky do různých destinací, aniž měli v úmyslu je využít – jen aby mohli být přítomni u historického okamžiku, kdy se největší Putinův kritik vrací domů.

Bezpečnostní složky v tu chvíli nejspíše pohotově změnily plán - když se už letadlo s Navalným na palubě blížilo k letišti Vnukovo, pilot dostal těsně před přistáním pokyn změnit směr a přistát na jiném moskevském letišti Šeremetěvo. Po přistání policie nenechala Navalného ani vyjít z letištní haly a zadržela ho hned při pasové kontrole. Navalnyj přesto po přistání stihl se svými kolegy natočit rychlý rozhovor, který se poté šířil internetem. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu - a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované,“ citoval politika a bloggera portál meduza.io.

Žádost Navalného, aby ho během zatčení doprovázel advokát, na což má dle ruské ústavy právo, byla zamítnuta a politik byl ihned odvezen neznámo kam. Navalného žena Julia ani jeho spolucestující pak následujících několik hodin vůbec nevěděli, kde se nachází. Právníci se později dozvěděli, že byl převezen na policejní stanici na moskevském předměstí Chimki.

Vyjděte do ulic

Zatčení opozičního politika ihned odsoudila řada politických představitelů včetně budoucího amerického prezidenta Joe Bidena, ale také českého premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Někteří přitom podporují diskusi o zavedení dalších unijních sankcí vůči Rusku. Ruská vláda na reakce světových lídrů reagovala kritikou Západu. Podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova je pro Západ Navalného kauza „vítanou příležitostí, jak odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se liberální model nachází“.

Navalnj byl zadržen na základě toho, že porušil podmínky podmínečného propuštění v jedné starší kauze. Šlo o 3,5letý trest odnětí svobody za finanční podvody, který je však podle Navalného spolupracovníků i Evropského soudu pro lidská práva vykonstruovaný. „Zůstane v cele až do rozhodnutí soudu,“ uvedla do médií Ruská vězeňská služba.

V pondělí se pak Navalného právníci dozvěděli, že soud proběhne hned týž den dopoledne, tedy za pouhých pár hodin po příletu. Ale že přelíčení neproběhne u soudu, jak bývá zvykem, nýbrž soudce i porota za Navalným přijdou do budovy policejní stanice. Na slyšení získali přístup jen média blízká ruské vládě a Navalného advokát se o začátku přelíčení dozvěděl až ve chvíli, kdy soud začal.

Videozáběry natočené těsně před začátkem soudu ukazují Navalného v budově policejní stanice ve čtvrti Chimki. „Už jsem viděl hodně případů výsměchu spravedlnosti, ale ten děda ve svém bunkru se očividně tolik všeho bojí, že jednoduše roztrhal trestní zákoník a vyhodil ho do koše. Toto je nejvyšší možná úroveň bezpráví,“ říká Navalnyj do kamery mobilního telefonu, přičemž oním „dědou v bunkru“ podle všeho myslí ruského prezidenta Putina. Zbytek lidí v místnosti scéně mlčky přihlíží.

Soudní přelíčení, které začalo ve 12.30 moskevského času, bylo poté několikrát přerušeno, když Navalnyj žádal o připuštění svých dalších právníků a také nezávislých novinářů. Tyto žádosti však byly zamítnuty. A nakonec soud rozhodl o tom, že Navalnyj zůstane ve vyšetřovací vazbě na 30 dní, tedy až do 15. února. Opozičník poté odpoledne v reakci na rozhodnutí soudu vyzval své příznivce, aby vyšli protestovat do ulic ruských měst.  Leonid Volkov, jeho pravá ruka, poté uvedl na sociálních sítích, že datum protestů má být 23. leden.

I kdyby však byl ve starší kauze zpronevěry osvobozen, hrozilo mu vězení i v dalších případech. Před několika týdny byl totiž obviněn z další zpronevěry, která se týká příspěvků, jež jeho protikorupční fond FBK dostává od fanoušků. Z pohledu ruských úřadů Navalnyj tyto příspěvky přijal ilegálně a hrozí mu za to až 10 let za mřížemi. I navzdory těmto obviněním, které byly podány na konci loňského roku, se však Navalnyj rozhodl do Ruska vrátit.

Režim přijal výzvu

Návrat Navalného  a jeho okamžité zatčení už vybudilo mezi ruskými komentátory i politology debatu, jak budou ruské úřady postupovat dál. Zavřou Navalného do vězení? Na jak dlouho? A neposílí uvěznění opozičníka jeho politickou váhu? Podle politologa Georgije Bovta měl Navalnyj před návratem na vybranou ze dvou možností: žít v německém exilu v relativním klidu, anebo se vrátit do Ruska a skončit ve vězení.

Před podobnou volbou stály podle Bovta nedávno opoziční političky v Bělorusku. Zatímco Svjatlana Cichanouska zvolila exil, Maria Kolesnikova zůstala ve své vlasti a nyní je ve vězení. „I Navalnyj se svým návratem rozhodl pro druhou možnost,“ uvedl Bovt, podle nějž neměly ruské úřady prakticky na vybranou, zda Navalného po návratu zatknou.

„Navalnyj dal svým návratem režimu výzvu a režim ji přijal. Pokud by ho Rusko po příjezdu nezatklo, z pohledu Západu by se Kreml jevil jako slabý. A to je pro současný systém vládnutí největší strach. Slabost ukázat nejde,“ řekl pro ruský televizní kanál Dožď. Na vybranou ale podle něho neměl ani Navalnyj: pokud by v exilu zůstal, jeho vliv by pomalu a jistě klesal.

Podle komentátora deníku Novaja Gazeta Kirilla Martynova Navalnyj a jeho štáb museli počítat s tím, že po návratu dojde k okamžitému zatčení a pro tento případ mají připravený plán. „Situace se odehrává přesně dle scénáře Alexeje Navalného,“ soudí komentátor vlivného deníku. Podle něho se nyní bude Navalnyj a jeho lidé snažit ukázat, jak se režim chová se svým občanům, když ho kritizují. Budou lidem připomínat, že jeho zpackanou otravu novičokem má na svědomí Kreml, který ho po návratu hned zavře do vězení na základě pochybných obvinění.

„Zatčení povede k větší politizaci ruské společnosti. Občan si bude moci osobně vybrat, v jakém Rusku chce žít. Obyvatelé Ruska se tak rozdělí do dvou skupin. Ta první bude souhlasit s tím, že s občany ruské federace je možné zacházet tak, jako bylo zacházeno s Navalným, tedy nechat je otrávit a zavřít. A na ty, kteří věří, že takto s lidi zacházet nelze,“ soudí Martynov. Je však podle něho otázka, jak je ona druhá skupina velká.

Podle známého politického analytika Kirilla Rogova může být aktuální Navalného zatčení spouštěčem protestů po celém Rusku. A to navzdory tomu, že protestování je podle ruských zákonů nyní takřka úplně zakázané a hrozí za něj vysoké pokuty i vězení. Protesty v Moskvě před dvěma lety nebo loni v létě v Chabarovsku podle Rogova ukazují, že lidé jsou ochotní vyjít do ulic navzdory tvrdým postihům.

„Ochota lidí protestovat je vyšší než dříve. Chabarovsk ukázal, že lidé jsou ochotní protestovat navzdory kriminalizaci demonstrací,“ řekl Rogov rovněž ve vysílání TV Dožď. Rogov si také myslí, že zatčení může Navalnému přinést větší popularitu mezi lidmi, což je podle něho také důvod, proč se jeho delšímu uvěznění Kreml dosud vždy vyhýbal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].