Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Anketa: Komu dáte v prezidentských volbách hlas a proč

S blížícím se prvním kolem postupně oslovujeme rozhodnuté voliče a ptáme se na důvody jejich výběru

Debata prezidentských kandidátů na VŠE -  ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Debata prezidentských kandidátů na VŠE - ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Zdeněk Jahoda, zakladatel firmy Emco: Překvapuje mě , jak je tahle volba brána vážně. Podle mě jsou pravomoci prezidenta tak nevýznamné, že to život občanů v Česku téměř nijak neovlivní . Jde spíš o reprezentativní roli - tam by nám pomohlo, kdyby nás prezident důstojně reprezentoval. A to si myslím, že nejlépe zvládne Petr Pavel. Takže ho budu volit.

Magdalena Herová, bioložka žijící v ČR a ve Švýcarsku: Budu volit Danuši Nerudovou. V české politice jsou ženy zastoupené málo, na vysokých pozicích, jako je premiér nebo prezident, nezastupovala Českou republiku žena nikdy. Myslím, že je načase to změnit, a jsem ráda, že se konečně objevila kandidátka, která má důvěru takové části společnosti, že má šanci na zvolení. Paní Nerudová je mi sympatická, zdá se mi schopná a souzním s jejím programem. Moje druhá volba by byl senátor Pavel Fischer. Z rozhovorů v různých mediích s ním je patrné, že má hodně zkušeností z diplomacie i z politiky a že má konkrétní představu o řešení různých problémů i o tom, jak by se v různých situacích jako prezident zachoval. Některé jeho názory mi sice přijdou moc konzervativní, ale líbí se mi, že je prezentuje nekonfliktně a s otevřeností k diskusi.

Miroslav Patrik, Děti Země: Konkrétní osobu mám dávno vybranou, ale jméno říkat nechci, volba je svobodná a tajná. Nejde o nikoho, kdo by měl přímo řešit mé osobní či pracovní obtíže. Důležité je, zda svými činy obstál ve svém životě i v krizových situacích - včetně toho veřejného pro společnost - a zda se bude umět orientovat v tekutém politickém světě. A také chápe, že úřad ani ústava nejsou prostředkem k naplňování vlastních velikášských a zlovolných osobních či stranických ambicí.

Prokop Pithart, dokumentarista: Budu volit Pavla Fischera a často se mi stává, že když to někomu řeknu, tak hned uslyším: No jo, ten je skvělej, ale nemá šanci. Z toho mám trochu osypky, protože i podle mě chytří lidé se velmi podřizují mainstreamu - nebo ještě jednodušeji fandí týmu, který zrovna dává víc gólů. Navíc tahle taktika mediálního výběru toho „silného” nefunguje, jak jsme si vyzkoušeli při minulé volbě. Do druhého kola se dostal mainstreamový kandidát, nikoliv přesvědčivý náhradník Zemana. S Fischerem nesouhlasím v jeho přístupu k adopcím homosexuálními páry. On nicméně zcela správně předeslal, že jako prezident se v tomto nebude řídit svými názory, ale bude respektovat parlament a společnost, pokud si zrovnoprávnění homosexuálních párů bude přát. Tak chápu podstatu role prezidenta. Zároveň se při výběru neřídím jen jedním tématem, snažím se kandidáty vnímat komplexněji a hledat i další témata, která jsou pro naši společnost důležitá, jako například ochrana přírody. Na to Pavel Fischer upozorňuje a sám otázky klimatu vyzdvihuje. Mluví s rozvahou, věcně a netíží ho žádná negativní kauza z minulosti.

Karla, personalistka, 54 let, Brno: Udělala jsem si volební kalkulačku a největší shodu jsme měla s Danuší Nerudovou, to byl pro mě ukazatel, o který se mohu opřít. Zároveň je Danuše Nerudová jedním z lidí, o nichž jsem uvažovala i bez kalkulačky. Proto jsem byla rozhodnuta ji volit, i když je pravda, že kdybych se řídila čistě tím, kdo je mi z kandidátů nejsympatičtější, volila bych Petra Pavla. Rozhodla jsem se dát přednost kalkulačce před sympatiemi, navíc mě trochu znejistila komunistická minulost Petra Pavla. V poslední době jsem se ale dostala do několika debat o působení Danuše Nerudové na Mendelově univerzitě a všímám si, jak nedostatečně na kritické otázky odpovídá nebo se jim  vyhýbá - a nelíbí se mi to. Tohle a taky fakt, že v době Putinovy války na Ukrajině bych měla dobrý pocit z toho, kdyby byl prezidentem někdo, kdo válce a nebezpečí Ruska i odborně rozumí, voják, který byl ve vedoucí funkci v NATO, mě zase přivedly zpátky k Petru Pavlovi. Ještě pořád nevím, kam se přikloním - a spoléhám na televizní debaty, které mi mohou v rozhodování pomoci.

Martin Hausenblas, politik, podnikatel a filantrop: Budu jednoznačně volit generála Petra Pavla. Hlavní důvodem jsou jeho schopnosti, které prokázal za 30 let službě naší vlasti. Dále je pro mne důležitá osobní integrita, schopnost přiznat chybu a nedokonalost. Schopnost naslouchání, pokora a slušné vystupování. Velmi mi imponuje to, že si na nic nehraje. Jak jsem ho mohl poznat osobně při spolupráci po pandemii covidu-19, chová se pořád stejně na jevišti i u piva. Velmi důležité je, že si volíme nejen prezidenta, ale i první dámu. Tato role byla od doby Dagmar Havlové neobsazena. Paní Eva je skromná, empatická a inteligentní - nemám pochyb, že by se role první dámy nezhostila s grácií a šarmem. Svým naturelem mi připomíná Michelle Obama. Opět po dvaceti letech chci mít prezidentský pár, na který mohu být hrdý.

Daniela, studentka Střední školy zdravotnické v Ústí nad Labem: Budu volit Danuši Nerudovou. Líbí se mi, jak vystupuje na sociálních sítích, že vstřícně komunikuje s mladými lidmi, snaží se vidět i naši generaci, která hodně věcí vnímá jinak. Moje babička mi říkala, že si neumí představit, že by byla prezidentkou žena - já jsem jí namítala, že ve spoustě zemí už prezidentky mají a že žena není něco míň než muž. Proč by nemohla být prezidentkou žena? Naproti tomu dědeček ji nejprve chtěl volit, po aféře s tituly si to rozmyslel, ale když jsem mu dala přečíst její vyjádření, tak zase změnil názor. Já to vidím tak, že kauzy, které se v souvislosti s ní objevily, dokázala vysvětlit a obhájit se. Před otázkami se neskrývala, ke všemu se podrobně a veřejně vyjádřila. Spousta politiků i kandidátů na prezidenta má spíš tendenci problémy zahrabat pod koberec.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].