0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vzdělávání26. 8. 20204 minuty

Maturita bez známek? Příběh jednoho hoaxu

Lekce z mediální výchovy: rozšířit mylnou informaci je snadné

Autor: HN Filip Jandourek

Obvyklá představa je, že fake news a hoaxy šíří nezodpovědní radikálové, případně „kýmsi“ řízená média. Příběh jedné zprávy, která pár dní kolovala v mediálním prostoru, aby napáchala nějaké ty zmatky a bez povšimnutí zmizela pod hladinou dění, ukazuje, že to může být daleko snazší a méně spiklenecké. Klidně může jít o pouhou nepozornost a neporozumění. Na míře rizika, které spočívá v intenzifikaci „blbé nálady“, to však nic nemění.

V sobotu 22. srpna ČTK zveřejnila informaci o chystaných změnách ve státních maturitách. Titulek zněl: MŠMT navrhuje, aby se maturitní testy neznámkovaly. Ten samý den vydal server irozhlas.cz zprávu ČTK doplněnou o vlastní sdělení a s novým titulkem: Státní maturita od jara bez známek, navrhuje ministerstvo školství. Hranici úspěšnosti určí Cermat. Došlo tedy k omylu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Neznámkovat se mají jen testy, tam opravdu ministerstvo navrhuje hodnocení prospěl/neprospěl, ale ve zbytku státní maturity, v její profilové části, která se odehrává na školách, se písemky, ústní i praktické zkoušky dál známkují a výsledkem je i známka z celé státní maturitní zkoušky. V principu jde o rozumné opatření, jehož cílem je udělat z testů fakticky jen přístupovou zkoušku k té části maturity, kde se mají ověřit znalosti a dovednosti, které budou rozhodující pro příští studijní či pracovní kariéru absolventa.

Eduin

Důvod omylu je zřejmý. Většina veřejnosti včetně některých novinářů vlastně přesně neví, čemu se říká státní maturita, a považují za ni jen ono testování. A jiní nerozlišují vůbec, takže pokud si přečtou, že státní maturita bude beze známek, berou to jako fakt, který dál nezkoumají. Cesta k pohoršenému rozhořčení je otevřená. A pohoršení ve stylu „tak ani známkovat už to nebudou, to můžou tu maturitu rovnou rozdat každému“ byla nejčastější reakce čtenářů v diskusích.

Během neděle se nová varianta maturitního memu postupně šířila médii. Idnes.cz: Uspěl, nebo neuspěl. Ministerstvo už nechce maturity známkovat, Blesk.cz: Maturita bez známek? Plaga navrhuje revoluční změnu, platit může už příští rok. Některá média informaci uváděla správně, například Novinky či Aktuálně. Kuriozitou byla ČT 24, jejíž příspěvek na stránkách měl titulek správný: Jen uspěl, nebo neuspěl. Ministerstvo navrhuje, aby se státní maturitní testy obešly bez známek, ale na Facebooku byl příspěvek uvedený slovy: Státní maturity od příštího roku bez známek? Vyplývá to z návrhu úpravy vyhlášky. A vyhledavače najdou a šíří právě tuto větu.

Bylo zajímavé sledovat, jak informace putuje médii druhé linie, od regionálních serverů přes Parlamentní listy a nejrůznější další weby, které využijí každou příležitost, jak ukázat, že je něco špatně. Na nich už se titulek vyskytoval prakticky vždy v chybné podobě, doprovázen textem nebo diskusí pohoršující se nad klesající úrovní vzdělávání a snižováním nároků. Po pár dnech články zmizely z hlavních stran, zbylo jen trochu informačního smradu.

Tuhle drobnou historku nabízím i s příslušnými odkazy učitelům jako lekci mediální výchovy na téma důležitost ověřování informací, přesná práce se zdroji a mechanismus šíření chybných zpráv. A nemusíme jim hned říkat hoax nebo fake news.

P.S.: Osobní poznámka. Ještě v den publikování zprávy, tedy v sobotu, mi zavolali z Českého rozhlasu a chtěli pro Radiožurnál vyjádření k návrhu ministerstva. Moderátorka se ptala (ZDE, 14:10), jestli fakt, že se státní maturita nebude známkovat, nesníží motivaci maturantů. Vysvětlil jsem jí, že jde o omyl. Překvapilo ji to, ale snažila se rozhovor kormidlovat v původním koridoru. Nejzajímavější je, že titulek s věcnou chybou je na rozhlasovém webu dodnes (26. 8., 9:00 - ZDE). Pokud ho tam už nenajdete, děkujeme redaktorům za opravu.

Autor je spolupracovníkem Informačního centra o vzdělávání EDUin

  • Původní zprávu ČTK najdete ZDE, zprávu v provedení irozhlas.cz ZDE.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].