Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Protikorupční opatření vlády Petra Nečase

Vládní protikorupční strategie je znovu na stole. Přesně před rokem jsme psali v této rubrice o tomtéž. Protikorupční strategii tehdy předkládal předchůdce současného ministra vnitra Radka Johna Martin Pecina. Zásady jeho návrhu byly v podstatě stejné jako jsou ty, jež bude příští měsíc předkládat vláda Petra Nečase.

 
Rok starý záměr příliš šancí neměl i když obsahoval zajímavé a v souboji s úplatkářstvím a jejími formami běžně potřebné nápady. Agenta provokatéra, policistu, který mohl v přestrojení zkoušet protikorupční odolnost státních úředníků. Nebo třeba korunního svědka, tedy zločince, který za slib beztrestnosti či snížení trestu usvědčí významné spolupachatele. Nebo zprůhlednění státních zakázek. Bylo ovšem krátce před volbami a politici měli jiné starosti, než měnit zákony, které mohly pomoci protikorupčnímu boji.

Nečasově vládě, jejíž balíček protikorupčních opatření do jisté míry kopíruje ten Pecinův (ono to do značné míry jinak nejde, nástroje boje proti korupci jsou známé), nezbývá nic jiného, než aby zákon prošel, jinak bude současná koalice dále ztrácet svůj kredit. Takže ji v dalších měsících čeká prosazení svých návrhů ve sněmovně a senátu. V tom by problém být nemusel, i opozice deklaruje, že chce bojovat proti korupci a k podstatě návrhů vlády Petra Nečase nemohou existovat zásadní výhrady – byť třeba institut agenta provokatéra nebo korunního svědka se pokoušela prosadit už před lety Špidlova vláda a kvůli právním výhradám neprošel.

 
Jenže ani schválení protikorupčních opatření neznamená pro naši společnost žádnou výhru. Nové zákony musí uvést někdo do praxe, musí se je naučit využívat. Žádný zákon ještě do vězení nikoho nedostal. To policie, státní zástupci a soudci. V tom je problém. Pokud první dvě instituce neprojdou reformou s v jejich čele nebudou stát odvážní lidé, bude se závažná korupce a případy prorůstání organizovaného zločinu do státní správy zametat pod koberec i když policie a státní zástupci dostanou do ruky ty nejlepší nástroje (dobrý slovenský systém boje proti korupci přestal fungovat pod premiérem Ficem, protože do systému byli dosazeni lidé, kteří neměli zájem korupci vyšetřovat).

 
Takže všechno je to o lidech, dobrá protikorupční strategie je důležitá, ale pokud nebude existovat politická vůle korupci vyšetřit, moc se toho nezmění. Jinými slovy, pokud politici vymyslí sebepřísnější pravidla a dají je do rukou svým noshledům a nikoli skutečným zástupcům spravedlnosti, všechno je to potom jen hra.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].