0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi21. 7. 20103 minuty

Náměstci z Věcí veřejných jsou rizikem

Nakolik je únosné, aby Věci veřejné obsazovaly místa náměstků a vyšších státních úředníků lidmi ze soukromé bezpečnostní agentury ABL, která donedávna patřila jejich hlavnímu sponzorovi a dnes ministru dopravy Vítu Bártovi? A je vůbec možné, aby byl náměstkem ministra vnitra jmenován Michal Moroz, muž s problémy kvůli zveřejnění jmen dlužníků, protřelý obchodník se zbraněmi a technikou, kterou používají tajné služby? A je vůbec možné, že se neví, kdo Moroze do funkce navrhl? Proč Radek John tvrdil, že TOP 09, která se od Moroze distancovala? A proč si vůbec ministr John bere na vnitro bývalého externího poradce sociálnědemokratického politika a Johnova předchůdce Martina Peciny?

Těmito otázkami se zabývali už mí kolegové ve svých sloupcích v minulých dnech. Ale přesto mám potřebu se ještě jednou k problému vrátit. Je velmi důležitý.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jak vidět, aby se ze zaměstnanců jedné firmy stávali náměstci ministrů možné je. Petr Nečas se trochu diví a komentuje to slovy, že Věci veřejné asi nemají dostatek odborníků a tak sahají do jediného známého rezervoáru, firmy ABL. Vlastně, kdyby nešlo o bezpečnostní agenturu, která mimo jiné prováděla soukromě také činnost náležející spíš tajným službám, byly by neotřelé tváře nových náměstků vítaným zpestřením.

Právě speciálnost práce Bártovy bezpečnostní agentury je překážkou. Mezi soukromými bezpečnostními službami, politikou a policií musí stát opravdu silné zdi. Stačí když se policie dává do služeb politikům, aby zakryla jejich korupční prohřešky.

Když se k tomu ale připojí schopnosti a možnosti soukromých bezpečnostních agentur a jejich možný přístup k policejním informacím a záda jim budou při tom krýt politici a náměstci, je to vážná hrozba zneužití moci způsobem, který se v demokracii jen tak nevidí. Tato hrozba nemusí být naplněna – stejně jako nemusí být naplněna hrozba korupce u neprůhledné zakázky. Ale všichni víme, jak to u těch zakázek funguje.

Tahanice kolem Michala Moroze trochu přesahují míru chápání. Kdo jej tedy do funkce navrhl a doporučil? Je skutečně externí poradenství pro bývalého ministra Pecinu tak zásadní způsobilostí pro výkon funkce Johnova náměstka? Nebo je Michal Moroz mužem, který zásluhou svých minulých kontaktů se soukromými bezpečnostními službami, vymahači dluhů, zbrojaři a ministrem Pecinou už ví toho na svého šéfa Johna nebo některého jeho kolegu z Věcí veřejných tolik, že je mu dobré nabídnout vysoký post?

Nemá smysl být paranoidní. Třeba je Moroz schopným mužem a budeme překvapeni, co vykoná. Ale při svých kontaktech je pro roli náměstka rizikem a stát je tu od toho, aby nás před riziky bránil a nikoli, aby jejich hranice posunoval podle potřeb jedné vládní strany.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].