Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

Ve Francii zhasli

Proč i tmářství může být někdy inspirativní

Jsou to tmáři (Chalupa) • Autor: HN, René Volfík
Jsou to tmáři (Chalupa) • Autor: HN, René Volfík

Francouzi jsou prý tmáři, sdělil světu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Reagoval tak na dotaz serveru iDnes, zda Česko neuvažuje o podobném opatření, které letos zavede Francie.

Francouzi rozhodli, že všechny nebytové objekty v zemi budou muset na noc zhasínat světla. Venkovní i vnitřní osvětlení úřadů a obchodů včetně výloh se vypne nejpozději hodinu po půlnoci. (Pakliže tedy uvnitř nebudou žádní lidé. Vrátní se zřejmě nepočítají.)

Podle odhadů by se tak mělo ušetřit ročně tolik energie, kolik za stejné období propálí 750 tisíc domácností. Sníží se také takzvané světelné znečištění, kvůli kterému je obyvatelům velkoměst v podstatě odepřen pohled na noční oblohu.

Zdá-li se vám to jako pitomost a nesmyslná regulace, pak buďte v klidu. Ministr Chalupa nás podobných experimentů uchrání. České ministerstvo životního prostředí se podle něj „nebude účastnit politiky, kdy se lidem bude nakazovat, kdy mají svítit“. Úřad prý má důležitější věci na práci. Jaké nebylo uvedeno.

Nebereme panu Chalupovi právo na názor. Ale upozorňujeme, že zmiňovaný typ francouzského tmářství nemusí být úplně špatná věc.

Podívejte se na to, jak by vypadaly světové metropole, kdyby se v nich zhaslo. Tak třeba Paříž:

Pa • Autor: Respekt
Pa • Autor: Respekt

Autor fotografe Thierry Cohen (mimochodem také Francouz, zřejmě typický tmář) k výsledku dospěl tak, že nejdřív nafotil oblohu na opuštěných místech bez světelného znečištění, nacházejících se ve stejných zeměpisných šířkách jako velká města. Pak snímky hvězdné oblohy smontoval s obrázky metropolí.

Za pozornost stojí i další výsledky jeho práce.

A není bez zajímavosti, že k tmářství se – alespoň na hodinu – loni přidal i guru ministra Chalupy, Václav Klaus. Praha se totiž poprvé připojila k takzvané Hodině země, kdy města a obce po celém světě na hodinu vypínají osvětlení. Happening má připomenout potřebu úspor energie a také ukázat, jak kouzelně může vypadat městská obloha bez světelného znečištění.

Jak si můžete číst a také pozorovat na stránkách České televize, v rámci happeningu mírně pohasl i Klausův Pražský hrad.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].