Kamala Harris v debatě s Donaldem Trumpem neprohrála a ukázala, že může být americkou prezidentkou
Souboj ale zůstává velmi vyrovnaný
Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo si stáhněte epub (digitální podoba je součástí předplatného Respektu)
Pro pozorovatele ze střední Evropy přišla nejdůležitější chvíle první a pravděpodobně také poslední prezidentské debaty mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harris v její druhé polovině, kdy se již oboustranně temperamentní střet blížil ke konci. Řeč se stočila na budoucnost války na Ukrajině. Kontrast mezi oběma kandidáty na americký prezidentský úřad v tu chvíli nemohl být větší a rozdíl zřetelnější.
Donald Trump byl moderátorem debaty pořádané americkou televizní stanicí ABC dvakrát zřetelně dotázán, zda je v zájmu Spojených států, aby Ukrajina v konfliktu zvítězila. Americký exprezident na otázku dvakrát odmítl jasně odpovědět, jeho replika opakovaně zněla: „Je v zájmu USA, aby konflikt skončil.“ Trump dodal, že ve válce, v níž nikdy neoznačil jednu stranu za agresora, zbytečně umírají lidé a zbytečně se utrácejí miliardy dolarů. Kromě toho „nikdo nemluví a nikdo nemyslí na to, že Putin má jaderné zbraně“, dodal ještě Trump. „Pohráváme si s třetí světovou válkou, jejíž důsledky budou bezprecedentní.“
Odpověď shrnovala více než dobře známý Trumpův postoj nejen k otázce Ukrajiny. Jeho pozice postrádala jakoukoli hodnotovou orientaci. Válku, jak ještě dodal, vede Putin, „protože během stahování z Afghánistánu viděl, jak neschopná současná americká administrativa je“. V jeho logice projevil Washington slabost a Moskva ji samozřejmě využila, viník konfliktu se tedy nachází v současném Bílém domě.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu