Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Azyl pro Afghánce

Zasloužíme si to? Afghánci hledají pomoc v Česku.

Někdo se vešel, ale někdo ne. (Kábul, srpen 2022) • Autor: Profimedia
Někdo se vešel, ale někdo ne. (Kábul, srpen 2022) • Autor: Profimedia

Kancelář prezidenta republiky Petra Pavla dostala dopis z Afghánistánu. „Vážený pane prezidente Pavle, jmenuji se Hamidilláh Azímí, je mi 38 let a žiji v Kábulu v Afghánistánu. Mám na vás otázku: Pokud člověk pracoval v Afghánistánu více než čtyři roky pro Armádu České republiky jako tlumočník a překladatel, zasluhuje si, aby ho Armáda ČR nechala s jeho třemi malými dětmi a manželkou v Afghánistánu?“ ptá se v dopisu Hamidilláh Azímí. Muž se už skoro dva roky skrývá s rodinou před aktuálně vládnoucím hnutím Tálibán, protože mu hrozí jako kolaborantovi s někdejšími „západními okupanty“ jeho země vězení nebo poprava.

O tom, že to bude spíše to druhé, napsal o pár dnů dříve svým českým přátelům další spolupracovník české armády z doby její mise v Afghánistánu. Respekt je s mužem v kontaktu už od loňského léta a dopis má k dispozici. „Když Tálibán obsadil v srpnu 2021 Kábul, utekl jsem i s rodinou na venkov, kde jsem se skrýval, a pak jsem ve strachu o život uprchl do Íránu. Rodinu jsem nechal u příbuzných v provincii Baghlán. Tálibán dva týdny po mém útěku vtrhl do mého domu, zajal mého staršího bratra a při výslechu ho potom zabili. Asi pátrali po mně jako zrádci,“ píše muž, který se mezitím vrátil do rodné země (a nepřeje si zveřejnit své jméno). I tento dopis skončí v nejbližších dnech na radu jeho přátel žijících v České republice v kanceláři prezidenta Pavla.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.