Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Agenda

Památná věta 

Jak STAN řeší rasismus svého starosty

Bylo zrovna červnové zasedání zastupitelstva, když začal starosta čtrnáctitisícových Poděbrad Jaroslav Červinka (STAN) vzpomínat na dvacet let starou historku o tom, jak dostal „kdysi dávno od přednosty okresního úřadu důtku“ za to, že je rasista. V polovině vyprávění o tom, jak s příslušníky policie řešil dopravní nehodu způsobenou psy, které podle něj vlastnili Romové, poprosí, aby mu byl ponechán prostor na ještě dvě věty a řekne pointu: „A já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ řekl starosta.

Záznam z jednání na stránkách města sice je, pasáži se starostovou historkou ale chybí zvuk. Starosta to pro Deník N komentoval tak, že „nic neví“ a dotáže se prý na detaily ve své kanceláři. Nahrávka, na které zvuk nechybí, se na veřejnost dostala přes Twitter a Červinka minimálně do uzávěrky tohoto vydání Respektu ve svém týmu nic nezjistil. Ve videoarchivu sice chybí, ale segment, ve kterém zazní i zmíněné starostovy výroky, si zástupce jiného místního hnutí nahrál na Facebook a YouTube. Jak se tedy Starostové a nezávislí staví k otázce, zda má politik schopný tohoto slovního hodnocení obhajovat mandát v komunálních volbách, které se uskuteční v říjnu?

Ze slov místopředsedy krajské organizace Středočeského kraje Michaela Kašpara, který je aktuálně pověřen jejím řízením, vyplynulo, že starostova veřejná omluva (kterou zveřejnil…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].