Když se Václav Havel vrátil v roce 1998 z návštěvy Washingtonu, rozmluvil se v rozhovoru pro Český rozhlas o tom, kdo by ho mohl nahradit, až za čtyři a půl roku skončí ve funkci prezidenta. Zmínil Petra Pitharta a poslankyni ČSSD Petru Buzkovou. Nejvíc rozruchu ale způsobilo třetí jméno – tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albright. Havel vysvětlil, že ho její jméno napadlo v letadle cestou z Washingtonu, kde se s Albright setkal, nic jí ale neřekl.

Z dnešního pohledu to vypadá trochu jako prezidentův test české touhy patřit k Západu. Pokud to ale Havel myslel vážně, nezvolil ideální postup. Šéfka americké diplomacie a česká rodačka se zdála v mnoha směrech jako ideální figura: inteligentní, vzdělaná, politicky zkušená žena, těžká váha světové politiky s těmi nejlepšími kontakty na Západě, kam se tehdy Česko stále ještě toužilo včlenit. Byla by nepochybně zárukou demokracie a povzbuzením při dotažení celé transformace postkomunistické země v sebevědomou, spolehlivou součást mezinárodního společenství. Navíc nebyla zatížena porevolučními spory, křivdami, dělením na tu či onu partu.

Jako dlouholetá emigrantka sice Albright nevlastnila český pas, to se ale dalo snadno napravit. Ostatně Česko tehdy nebylo samo, kdo o obsazení své nejvyšší funkce uvažoval podobným způsobem. Lotyšsko si v roce 1999 zvolilo za prezidentku Vairu Vīķe-Freibergu, tehdy dvaašedesátiletou profesorku psychologie z Montrealu, která také opustila Lotyšsko po válce s rodiči…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte