Česká a předtím československá státní vyznamenání toho už zažila hodně. Před listopadem se ta nejvyšší rozdávala lidem jako Kim Ir-sen, Muammar Kaddáfí nebo Fidel Castro. V posledních letech zase vypadaly seznamy favoritů prezidentské kanceláře málem jako okopírované z Cibulkova seznamu konfidentů StB. Symbolická hodnota těch placek se lvem nebo lipovými ratolestmi už utrpěla tolik šrámů, že se odvíjí spíš od vztahu k prezidentovi, který je uděluje. Málokdo se tedy diví, pokud se někdo z vyznamenaných rozhodne tu velkou chvíli minout.

Aktuální prezident navíc minulý týden předvedl, že historií už tak dost zkoušené řády lze potupit ještě trochu víc. Čtenáři zpráv vědí, o čem je řeč. Miloš Zeman minulý týden oznámil, že bere zpět svoje v říjnu oznámené rozhodnutí udělit Řád Tomáše Garrigua Masaryka předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Loňské předání se kvůli covidové epidemii přesunulo na příští říjen, stačilo ale jedno „špatné“ hlasování o volebním zákonu, a s Rychetského vyznamenáním je konec.

Přít se o to, že si někdo vyznamenání zaslouží, a měl by ho tedy dostat, teď rozhodně nebudeme. Bez potíží uznáme, že udělování státní medaile se neopírá o žádná pevná kritéria a má zůstat vyjádřením názorů a duševního rozpoložení toho, kdo o jejich udělení rozhoduje. Jakkoli někdy může jít o rozpoložení muže, který vyškrtne ze seznamu oceněných osvětimského vězně jen proto, že se jeho vzdálený příbuzný, shodou okolností ministr kultury, sešel s tibetským dalajlamou.

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte