57A_foto aerofilms
Nechat bílá místa pro dětskou představivost. Taková byla vize ilustrátora Filipa Pošivače u večerníčku Mlsné medvědí příběhy.

I když se to nezdá, je to možná nejvlivnějších deset minut české kultury. Žádný jiný televizní formát nezasáhl tolik generací a nezformoval tak silně jejich výtvarné cítění a vkus. Obecně spíše pozitivně – a to dokonce i v době, kdy se v Československu ledacos šidilo a za měřítko hodnoty byly v kultuře brány neuvěřitelné podivnosti. Večerníček, který se objevil na scéně v šedesátých letech, představoval v oficiální státem garantované kulturní produkci relativně svobodný prostor, kde si své dovednosti pilovali téměř všichni tuzemští animátoři, a diváci tak často sledovali netradiční obsah v kvalitě, s níž se jinde nesetkávali a která si v ničem nezadala se světem. „Když šli za normalizace Včelí medvídci, byli pro nás Pán prstenů. Naprosto nečekaný, komplexní fantastický svět,“ říká literární historik Petr A. Bílek.

Tuzemská kulturní instituce zároveň v uplynulých třiceti letech žila spíš ze svého renomé. I proto, že animovaná tvorba pro děti ztratila po revoluci prestiž a hlavní producent Česká televize v rámci tvorby pro děti víc investuje do původních hraných pohádek než do nákladné animace. Tak dobře jako v sedmdesátých či osmdesátých letech už na tom Večerníček nikdy nebude. Čerstvý pokus nazvaný Mlsné medvědí příběhy mladých autorek Kateřiny Karhánkové a Alexandry Májové, který právě běží v České televizi, však naznačuje možnou cestu k oživení tradičního formátu. Jeho porevoluční příběh je zároveň i příběhem o tom, co se vlastně…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte