Máme tady nový přírůstek. Jmenuje se Hera, a ačkoli dostala jméno po starověké řecké bohyni Héře, nikdo od ní zázraky nečeká. HERA je zkratka pro anglický název Health Emergency Preparedness and Response Authority, volně přeloženo jako Úřad pro mimořádné události v oblasti zdraví. Jedná se o nový nástroj EU, který by měl zaplnit bílá místa v koordinaci členských zemí, až přijdou příští pandemie.

Nepůjde o samostatný úřad, ale spíš o oddělení uvnitř Evropské komise, pod které se přesunou úředníci, již spolupracovali už teď během covidu a snažili se koordinovat postup EU. HERA by měla mimo jiné zajistit, že příště bude roušek, ventilátorů a dalšího materiálu v EU dostatek a bude distribuován právě tam, kde ho bude nejvíc potřeba.

Podíváme-li se na věc z ulic a měst evropských států, zrovna koordinace v terénu se ukázala jako velká slabina Evropy během pandemie. Jednotlivé země se překvapovaly chaotickým uzavíráním hranic, poté každý stát vyžadoval jinou délku karantény po jejich překročení a nakonec se rozcházela doba platnosti PCR testů. Kdo musel v té době cestovat po Evropě, bezpochyby si přál, aby EU vydala nějaké centrální nařízení, které by tohle všechno sjednotilo a pravidla platila pro všechny stejně. Jedna délka karantény, stejná platnost testů a tak dále.

K tomu ale nemá EU pravomoci. Veřejné zdravotnictví je v rukou členských států, mimo jiné proto, že každý stát má jinak nastavené kompetence zdravotních pojišťoven a toho, co všechno platí (a o čem tím…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1185

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte