64_vystava tydne01_foto JHV
Výstava týdne

DĚLNÍCI KULTURY

Po konci první světové války se na konferenci ve Versailles vítězné mocnosti dohodly, jak si rozdělí kolonie poraženého Německého císařství. Africké Togo, kterému se tehdy říkalo Togoland, připadlo Francii a Británii. Nemuselo tomu tak být, kdyby měl český cestovatel Jan Havlasa silnější hlas. V roce 1919 mu vyšla knížka České kolonie zámořské, v níž narýsoval myšlenku vytvořit z Toga první a jedinou kolonii čerstvě založeného Československa. Zajistit, aby se spojené národy Čechů, Slováků a Rusínů rozšířily i o Tožany, měly československé legie vracející se z Ruska přes oceán do vlasti.

Plánovaná Československá kolonie Togo měla mladé republice přinést nemalé výhody. Dovážela by se z ní káva, vzácné kovy, možná i ropa, pokud by se v Togu postavily filiálky československých továren, byla by pro ně zajištěna levná pracovní síla. To všechno měl Jan Havlasa v hlavě, naštěstí to ale dopadlo jinak, čili jsme si „neodnesli žádné trauma, se kterým se dnes musíme vyrovnávat“, jak se říká ve hře Vzpomínky na Togoland, čerstvě odpremiérované v pražském divadle Alfred ve dvoře.

Inscenace skupiny Handa Gote research & development si hraje s představou, jaké by to bylo ohlížet se po sto letech za historií Československého Toga. Jak už je pro skupinu typické, divákům předkládá množství „archivních“ materiálů, na nichž demonstruje hypotetický příběh jedné daleké země, od dobových filmových týdeníků přes fotografie, knihy až po hudební…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte