07_dopis_archiv autora

„A proč jsi odešel z Běloruska ty?“ ptám se třicetiletého kluka s kokršpanělem – ukázalo se, že venčí v parku ve stejnou dobu jako já. „Čistě z lásky,“ odpověděl, „v Minsku jsem si nabrnknul Ukrajinku, chtěla, abych se přestěhoval za ní do Charkova. Ale než jsme dojeli do Charkova, tak jsme se v Kyjevě rozešli. A já tu z trucu zůstal.“ Chvíli se usmívám nad vrtkavým osudem zamilovaných, než mě můj spolubesedník usadil zpět na zem: „Ale dlouho už jsem doma nebyl. Minulý rok přišli dva příslušníci běloruských tajných služeb k mým rodičům domů. Dlouho na ně řvali, rodiče jim museli dát všechny peníze, co měli v domě. Pak odešli. Nebyl to výslech ani domovní prohlídka – jen zastrašování. Ptali se i na mě, proč jsem odjel a jak se stavím ke státní moci.“ Tento mladý sympaťák založil v Kyjevě firmu a poskytuje IT podporu několika místním bankám.

Naše psí miláčky s námi venčí ještě jeden běloruský IT specialista, majitel dobrmana. „Odvezl jsem dceru do školy a zůstal na cestě do práce viset v zácpě. Policajti mě vytáhli přímo z mého stojícího auta. V Bělorusku už vás totiž můžou zatknout za ‚nedovolené blokování dopravy‘. Dostal jsem 15 dní vazby a to mi úplně stačilo: zákaz knih, vycházek, přeplněná cela. Když jsem viděl zmlácené spoluvězně, pomalu jsem jim začínal být vděčný, že mě aspoň nebili. Ve vazbě jsem se nakazil covidem. Po konci vazby mě převezli do civilní nemocnice, tam mi zjistili oboustranný zápal plic. Hned jak jsem se cítil líp, jsem z nemocnice utekl. Žena…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte