75A_jaros01
Nevnímám se jako umělkyně. (Lucie Králíková) • Autor: Milan Jaroš

Jdeme vysokou trávou a v botách nám čvachtá. Hustě prší a každý další krok je těžší než předešlý. Míjíme ohradník, ve kterém se pasou krávy, opuštěný dům včelaře a maringotku, jejíž dvířka kdysi někdo nezavřel. Prodíráme se neposečeným polem a na kalhotách mokrých do půli stehen se zachytávají stébla ovsa, travin a trny divokých růží. Deštníky a pláštěnky ale zůstaly v autě. Důvodem cesty do Blanska – malé osady, která z kopců zahalených v ranní mlze shlíží k Ústí nad Labem – není přesunout se bezpečně a v suchu z jednoho místa na druhé, ale procházet se krajinou.

„Tohle ve městě nezažijete,“ říká při pohledu na promočené nohavice trochu omluvně, ale s úsměvem Lucie Králíková – tvůrkyně, pro niž jsou tématem zájmu a zkoumání právě inscenace podobně nezaručených setkání. Chce dostat lidi z města zpět do krajiny, přimět je společně slavit, objevovat staré zvyky a rituály či ustavovat nové. Tím vším je přesvědčit, aby si víc uvědomovali a prožívali každodennost – a lidé po zážitku s pandemií na to slyší víc než kdy předtím.

Její nejnovější nápad souvisí s rituálem a jídlem. Přes pastvinu nás tak vede na místo, kde by chtěla uspořádat hostinu. „Lidé obvykle čekají, že vytvořím magickou atmosféru. Ale často jsou to úplně obyčejné věci, které je přiměju dělat tak, jak je neznají,“ popisuje autorka, která se pohybuje na rozhraní několika světů.

Sama o sobě nepřemýšlí jako o badatelce, přestože se intenzivně věnuje výzkumu obyčejů a rostlin, které jsou pro ni výchozím bodem…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Řičicová

redaktorka, podcasty

ricicova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 109

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte