Kultura

Jak těžké je být nonkonformní

Debut Nivelační bod od pisatele, který se skrývá pod pseudonymem Ivan40, je pro nynější české kulturní poměry docela příznačný. Autor by velmi rád byl provokatér, který věci pojmenovává natvrdo, nespisovně, a ostentativně se vymezuje vůči strukturám téměř všeho druhu. Jde o text programově nekorektní, a přitom – nebo právě proto? – téměř bezzubý. Silná slova nestačí na to být nonkonformní. Cíl je totiž velmi pohyblivý a společenská apatie vůči uměleckým provokacím značná. Účinná provokace je hlavně myšlenková dřina. Každý není S.d.Ch. – a i tenhle schopný střelec proti českému relativismu, buranství či přetvářce občas mine cíl.

Vypravěčem Nivelačního bodu je svobodný bezdětný čtyřicátník-singl; bývalá přítelkyně Dora, po níž se mu stýská, se raději vydala jinou cestou. A tak vypravěč v krátkých kapitolách vzpomíná: na Doru, ale především na svoje dětství, dospívání a vůbec minulé časy, z nichž mu zůstali kamarádi Oťas a Domino, kumpáni, z nichž ten první se vyznačuje neomalenou přímočarostí s častým úspěchem u žen, zatímco druhý je zdrženlivější a rafinovanější. Ale v zásadě se potácejí životem všichni tři. Mezi kapitolami se ještě vyskytuje deset „mezičasů“ – několikařádkových výkřiků bez interpunkce, v nichž současnost vztekle komentuje vypravěčův soused, nenapravitelný bolševik.

Nakladatelství na záložce paperbacku uvádí, že Nivelační bod přibližuje ohrožený druh jménem heterosexuální běloch, jemuž nikdo nemůže nic vzít; ztratit tedy…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte