Literarni14_ilustrace Radka Bodzewicz
Negativ. (2020)

V Praze jsem bydlela přes deset let. Byt jsem sdílela se třemi mlaďáky, jejichž hlavní starostí bylo kvalitně zapařit a sehnat travku, pokud možno slušnej model. Život ve velkoměstě se pro mě paradoxně stával čím dál těžším. Před dekádou jsem přijela plná nadějí, že dostuduju vysokou školu a budu mít zářnou kariéru právničky, manžela, děti a byt v historické části Prahy. Ničeho z toho, co jsem si vysnila, jsem nedosáhla. Byla jsem bez přítele, peněz, kariéry a vlastního bydlení.

Pracovala jsem jako operátorka na jedné krizové lince. Ráno jsem vstávala v šest, abych si stihla namalovat obličej na ksicht, dala si kávu a k ní aspoň čtyři cigarety. Čekalo mě osm hodin naslouchání lidem, kteří se dostali na konec svých sil.

 

Přišla mi SMS od Rity: V šest jako obvykle? Dojdeš? Chci ti někoho představit.

Má nejlepší kamarádka mě držela nad vodou a pěkně štvala tím svým hárem až pod zadek. Už jen z toho byli chlapi na větvi, natož když zamrkala uhrančivýma očima, to je v kapse začaly svrbět platební karty a klíče od aut. Musel to být hezoun, aby mu věnovala trochu pozornosti. Ale taky to byla hodná holka, která mě nikdy nenechala ve štychu a moje deprese léčila dobrým jídlem a lahvinkou vína.

Já: A koho?

Rita: Přijď a uvidíš.

 

Odpoledne si mě k sobě zavolal šéf. „Posaďte se, prosím,“ vyzval mě tenhle zatraceně dobře vypadající čtyřicátník a ani se na mě neusmál. Tušila jsem, že tentokrát pro mě nebude mít dobré zprávy.…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte