Máme se bát nového čínského viru? Otázka je ve skutečnosti hlubší: máme se bát globalizovaného světa s mnoha barvami a odstíny života, v němž se zároveň během pár hodin cestuje mezi městy, státy i kontinenty? Současná epidemie není ani první, ani poslední případ neviditelného ohrožení, přicházejícího ze vzdáleného místa planety.

Zdrojem infekce bylo zřejmě tržiště ve středočínském městě Wu-chan, které nabízelo divoká zvířata a jejich maso ke konzumaci. Nejspíš právě odtud se v závěru loňského roku začal do zbytku Číny i dalších zemí šířit nový virus, nepříjemně podobný původci nemoci SARS, o kterém jsme si mysleli, že se jej dávno podařilo vyhubit. V Číně ke konci minulého týdne onemocněly tisíce lidí, řada jich umírá na zápal plic. Jsou uzavřena města velikosti Londýna, v nichž zůstávají uvězněny desítky milionů lidí. Mnozí se v panice tísní na chodbách nemocnic, z obchodů mizejí potraviny. Státní televize vyzývá ke klidu a místo detailního pokrývání krize vysílá estrády oslavující příchod lunárního nového roku.

Stejně jako u SARS virus asi původně cirkuloval mezi netopýry, zvláštními létajícími živočichy, jejichž odlišnost kombinovaná s faktem, že jsou to pořád ještě savci stejně jako lidé, vytváří nebezpečné prostředí pro rizikové mikroorganismy. Není ale zatím jasné, jestli původce epidemie přeskočil na lidi přímo z netopýrů, nebo prostřednictvím jiného zvířete (více o novém viru i situaci v Číně na str. 53).

Teď se rozhoduje o tom…

I_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte