21A_varianta_foto Jiri Nadoba
Za týden plno? (Lékař Martin Nováček)

Pro odhad vývoje kolem koronaviru platí v kolínské nemocnici triviální, ale osvědčený vzorec. „Máme jasně vypozorováno, že počet pacientů se každý týden zvedne zhruba o polovinu,“ vypočítává Martin Nováček, primář resuscitačního oddělení.

Ze svojí kanceláře s improvizovanou postelí jen odbočí doprava, tlačítkem otevře automatické posuvné dveře a na konci chodby už se rýsuje známý televizní obrázek posledních dnů – jednotka intenzivní péče s uspanými pacienty v nejtěžším stavu, složitými přístroji a personálem v izolačních oděvech a bílých holinkách.

Hned v prvním „boxu“ směrem ode dveří jsou volná poslední dvě lůžka. Dalších deset je obsazeno. Na sedmi jsou pacienti s koronavirem na plicní ventilaci, která už znamená velmi nejisté vyhlídky – podle zkušeností ze světa na umělém strojovém dýchání přežije jen něco málo přes polovinu pacientů. U dvou dalších nemocných Nováčkův tým teprve čeká na vyhodnocení testu, režim je tedy preventivně stejný jako v případě potvrzené nákazy. Na jinou nemoc než covid-19 se na celém oddělení léčí pouze jediný člověk, jehož box s lůžkem je také jako jediný otevřený.

„Zatím to zvládáme, a bude-li třeba, máme ještě tři lůžka v záloze,“ informuje mladý primář a rukou ukazuje kamsi za roh do dalších prostor nemocnice, která je ve středních Čechách největší a v péči o covidové pacienty i nejvytíženější. Slovo „zatím“ však Nováček patřičně zdůrazňuje. Jeho vzoreček signalizuje, že do poloviny listopadu může kolínská nemocnice narazit na svůj…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte