0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda1. 11. 20209 minut

Ubrzdíme to?

Co se bude dít, když v nemocnicích dojdou lůžka

Za týden plno? (Lékař Martin Nováček)

Pro odhad vývoje kolem koronaviru platí v kolínské nemocnici triviální, ale osvědčený vzorec. „Máme jasně vypozorováno, že počet pacientů se každý týden zvedne zhruba o polovinu,“ vypočítává Martin Nováček, primář resuscitačního oddělení.

Ze svojí kanceláře s improvizovanou postelí jen odbočí doprava, tlačítkem otevře automatické posuvné dveře a na konci chodby už se rýsuje známý televizní obrázek posledních dnů – jednotka intenzivní péče s uspanými pacienty v nejtěžším stavu, složitými přístroji a personálem v izolačních oděvech a bílých holinkách.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Hned v prvním „boxu“ směrem ode dveří jsou volná poslední dvě lůžka. Dalších deset je obsazeno. Na sedmi jsou pacienti s koronavirem na plicní ventilaci, která už znamená velmi nejisté vyhlídky – podle zkušeností ze světa na umělém strojovém dýchání přežije jen něco málo přes polovinu pacientů. U dvou dalších nemocných Nováčkův tým teprve čeká na vyhodnocení testu, režim je tedy preventivně stejný jako v případě potvrzené nákazy. Na jinou nemoc než covid-19 se na celém oddělení léčí pouze jediný člověk, jehož box s lůžkem je také jako jediný otevřený.

„Zatím to zvládáme, a bude-li třeba, máme ještě tři lůžka v záloze,“ informuje mladý primář a rukou ukazuje kamsi za roh do dalších prostor nemocnice, která je ve středních Čechách největší a v péči o covidové pacienty i nejvytíženější. Slovo „zatím“ však Nováček patřičně zdůrazňuje. Jeho vzoreček signalizuje, že do poloviny listopadu může kolínská nemocnice narazit na svůj…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc