23A_jaros
Autor: Milan Jaroš

Minulý týden se do české politiky vrátila politika. Premiér Andrej Babiš krátce narazil se svým požadavkem, aby jeho vládě dali poslanci volnou ruku v utracení rekordního půlbilionového schodku. Chtěl také, aby změny v rozpočtu odhlasovali co nejdřív, bez obvyklé diskuse. Podrobnější seznam, jak chce vláda veřejné peníze utratit, a debatu nad ním žádala logicky nejenom celá opozice, ale překvapivě i komunisté. Ti, jak všichni vědí, svými hlasy vládu podporují a jsou v praxi její součástí.

Nakonec v sobotu slíbili, že pomůžou i tentokrát – ale chvíli to trvalo. Šéf komunistů nejdřív začátkem týdne oznámil, že půl bilionu je moc velká částka a že vláda by mohla i někde šetřit, konkrétně na ministerstvu obrany. Obvyklá hlasovací většina se zadrhla. Evidentně rozladěný premiér zmínil i možnost předčasných voleb. Pak rychle celé sněmovně předložil čtyřstránkový a podrobněji rozepsaný seznam předpokládaných výdajů. V ten moment s překvapivým tahem přišli Piráti. Nabídli Babišovi, že by výměnou za splnění svých požadavků mohli předložený rozpočet pomoci schválit. Premiér by tak komunistické hlasy nepotřeboval.

Riskneme to

Dvě největší položky nově nafouknutého rozpočtu tvoří 20 miliard jako dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury (chybí však seznam projektů, které jsou schválené, a čeká se jen na peníze) a 12 miliard na navýšení vládních programů Antivirus, kterými stát dotuje mzdy ve firmách zasažených ekonomickým útlumem. Další peníze mají jít například na…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte