Coronavirus outbreak, New York, USA - 19 Mar 2020
Autor: Vanessa Carvalho / Shutterstock

Skoro devět milionů lidí, hlava na hlavě. Téměř šest milionů cest napěchovaným metrem denně. Malinké byty plné lidí. Restaurace, kde strávníci sedí tak blízko k sobě, že přílohou ke každému jídlu je klaustrofobie. Nedostatek zdravotního personálu a oproti třeba České republice daleko menší počet nemocničních lůžek na osobu. Hned jak se objevily první zprávy o šíření viru Covid-19 z Číny, bylo jasné, že New York vysoce infekční onemocnění srazí na kolena. Tedy aspoň konzumentovi zahraničních zpráv.

Jako pracovnice v mezinárodním veřejném zdravotnictví jsem se začala připravovat na kolaps, ale byla jsem skoro sama. Američané vykazují zvláštní druh buď optimismu, nebo popírání reality. Nejen přístup „to se tady stát nemůže“, ale také falešné přesvědčení, že to v jejich zemi je výrazně lepší, než odpovídá faktům a schopnostem. Školy nikdy nezavřou! V New Yorku se bude doručovat jídlo i při atomovém výbuchu! Zvládneme to! Tady jsou nejodolnější lidé na světě! Odolní určitě, ale také znevýhodnění. Když se během posledních dvou týdnů začala hroutit půda pod nohama, tak Newyorčané, kteří většinou nemají auta, vozili zásoby jídla a toaletního papíru v taxících, ve kterých si doslova podávají kliku u dveří s dalšími pasažéry.

Doma pak vyloženými nákupy zatarasují chodby – známkou newyorského bytu je, že úložné prostory jsou nadužívány i v období klidu. V ledničce míváme zásadně věci, které vůbec chladit nevyžadují. Výsledkem je ještě méně místa k pohybu, všichni jsou ještě blíž…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte