Kultura

Nové děti, nové dotyky, nová samota

Alexander Weinstein debutoval v USA před třemi lety sbírkou povídek Děti Nového světa. Nemyslel tím ovšem Ameriku, nýbrž digitální věk. Přičemž to, co tehdy vypadalo jako dystopie s prvky sci-fi, zdá se nyní, kdy svazek vyšel česky, spíš jako blízká a reálná budoucnost. Autor totiž pouze dotáhl do extrému, jak prudce se vyvíjejí technologie, jak se naše životy virtualizují – a jak bude pokračovat evoluce osamění, kdy pro nové generace dotyk znamená displej a sdílení rovná se sociální sítě.

Mladí lidé Nového světa jsou posedlí jak konzumním sexem s avatary, požitkářským osvícením a převtělováním duší k zakoupení, tak novými dětmi. Pouze ti nejliberálnější se rozhodnou navzdory přetrvávajícímu rasismu adoptovat sirotky z Číny, kterou postihlo zemětřesení. Většina se nechá naklonovat, nebo si vytvoří virtuální děti on-line, kdy je porod rychlý a bezbolestný jako stažení souboru. A kdo ještě má skutečné potomky, rozhodně jim zakazuje chodit ven, protože je to nebezpečné a klima se zbláznilo. Panuje věčný deštivý podzim, přišlo tání – či se vrátila doba ledová. Virtuální potomky ovšem zase může nakazit počítačový virus.

Weinstein přitom nenabízí jen koncepty: pracuje s psychologicky prokreslenými postavami, jejichž prostřednictvím testuje naše hranice a odhaluje nečekaná zákoutí naší…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte