Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace gender

Gender versus schody

Na konci ledna ve stanici metra na Sedmé Avenue nedaleko Central Parku spadla mladá maminka, když se snažila snést kočárek s ročním miminkem ze schodů. Při pádu se zabila. Záchranáři ji našli, jak drží kočárek, v něm ležela bez zranění její malá dcera. Asi každého, kdo někdy vezl děti v newyorském metru, kde ve většině stanic nejsou eskalátory ani výtahy, nebo nefungují, už napadlo to, co vždy napadne mě, když se snažím snést kočárek s jedním ze synů z kovových schodů. Když zakopnu nebo mi uklouzne noha, jak se snažit padat tak, aby to aspoň on určitě přežil?

Smrt mladé matky je jedním z důsledků faktu, že v sektoru dopravy a infrastruktury pracuje chronicky málo žen. Vím, že je pro hodně lidí slovo gender otravné. Ale používat při výstavbě a renovaci optiku obou pohlaví, a specificky tu, která bude pro změnu svědčit ženám, opravdu může zlepšit kvalitu života a předcházet neštěstím. Po celém světě se ukazuje, že když se v dopravních projektech vezme gender v potaz, staví se najednou lépe osvětlené autobusové zastávky, bez křovin a tmavých průchodů v okolí, kde by ženám hrozilo násilí. U nádraží či v přístavech se začnou objevovat čistší záchody, budky, kam se lze před deštěm schovat s taškami nebo si sednout s dětmi, místnosti, kde je možné důstojně vyměnit plenku. V Japonsku, Brazílii, Egyptě a dalších zemích byly zavedeny speciální vagony jen pro ženy, aby pasažérky mohly cestovat do práce bez obav z osahávání a dalších…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte