Downtown Bourbon Street in New Orleans, Louisiana
New Orleans • Autor: Alamy, Profimedia

Na fotografii dvě mladé dámy drží v náruči blonďatého chlapečka, stojí před domem a v ruce mají papír. Tento snímek mé kamarádky byl na sociálních sítích uveden následujícím komentářem: „Konečně jsme oficiálně všichni tři rodina.“ Papír držený v ruce je rozhodnutím úřadů, že jsou obě ženy oficiálně rodiči svého syna. Caitlin a Vanessu znám víc než deset let, byla jsem u jejich prvních setkání, kdy kolem sebe nesměle kroužily. Dnes jsou obě ženy manželkami a v New Orleansu vychovávají dvouletého syna. Představují rodinný model, který v USA ve srovnání s domovinou tolik nepřekvapí.

Ačkoli New Orleans leží v samém srdci konzervativního a tradičně netolerantního Jihu, samotné město je vůči homosexuálům jedno z nejpřátelštějších ve Spojených státech. Už v roce 1949 měli homosexuálové poprvé svou oficiální oslavu karnevalu a o čtyři roky později založili svůj první spolek. To ovšem neznamená, že se gayům a lesbám žije stejně jako většinové společnosti.

Proč až teď, když má malý chlapec dva roky, jsou rodinou? Když se v roce 2013 rozhodly, že se chtějí vzít, ve státě Louisiana to ještě nebylo legální, a tak musely naplánovat alternativu. „Vydaly jsme se do New Yorku a úředně se vzaly v Brooklynu. V květnu jsme pak udělaly symbolickou oslavu pro přátele a rodinu doma v New Orleansu.“ Od začátku věděly, že chtějí žít v manželství a brzy mít děti, a po dlouhém papírování obě získaly dokumenty s novým společným příjmením. Rok po svatbě ve státě New York přišlo rozhodnutí…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte