Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Samy v Seattlu

David Vann si vybudoval pověst prozaika zachycujícího traumatizující rodinné vztahy, konflikty a stíny minulosti, jichž se nikdo nezbaví. Jeho úsporně psané knihy jsou svou bezútěšností přirovnávány až ke Cormacovi McCarthymu. V Ostrovu Sukkwan chtějí otec se synem urovnat vztah daleko od lidí, ve Srubu se na ostrov odstěhují odcizení manželé. Autorův poslední román Akvárium se však těmto premisám vymyká. Místo nehostinné divočiny se dostáváme do Seattlu a oproti figuře muže-násilníka stojí ve středu pozornosti dvě ženy.

Svobodná matka Sheri s dospívající dcerou Caitlin patří společensky hodně nízko a bydlí spolu v anonymitě chudého průmyslového předměstí. Z jeho betonové šedi ovšem Caitlin pravidelně utíká: má totiž permanentku do luxusního akvária. A tam ji jednoho dne osloví neznámý starý muž, z něhož se k její radosti vyklube dávno ztracený, milující a kající se dědeček. Z pohledu její matky je to ovšem pořád jen otec, který ji kdysi zradil, a rozhodně mu nehodlá odpustit. Ve světle autorových titulů by se zdálo, že ani jedna z postav se z uzavřeného kruhu chudoby, samoty a křivdy nevymaní. Oproti nim však Caitlin disponuje nejen odvahou, ale hlavně empatií, a patologii nenávisti a hněvu nechá za sebou. Po letech navíc žije v lepší čtvrti a jako citově vyrovnaná vypravěčka se za svým někdejším životem ohlíží stejně, jako se kdysi dívala na roztodivné ryby v akváriu, z něhož nebylo úniku.

Konec je tak smířlivý a až pohádkově šťastný, ale…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte