Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Krajina kolem Mnichova Hradiště, starosta Ondřej Lochman Ráj traktorů, ale kde je chodec? (Krajina u Mnichova Hradiště • Autor: Matěj Stránský
Kontext Krajina

U každé vesnice je poklad

Starostové obnovují zapomenuté cesty a vracejí do krajiny člověka a život

Z české krajiny skoro vymizel živočišný druh člověk-chodec, ale teď dostal nečekanou pobídku k rozmnožení. Hnutí Starostů a nezávislých přišlo s nápadem obnovit na venkově historické polní cesty. Plán s názvem 1000 a 1 cesta pro krajinu je prostý: každá zdejší obec by měla obnovit jednu zapomenutou cestu ve svém katastru. Pokud to vyjde, český venkov se vymaní ze sevření rozlehlých lánů a život v Česku se nenápadně, ale podstatně změní.

Konec pastí

Pro Pavla Čížka, dlouholetého šéfa radnice ve Spáleném Poříčí, není cestářská vize žádnou novinkou: zapomenuté cesty v katastru svého městečka nedaleko Plzně vytyčuje už víc než deset let. Některou je třeba obnovit celou znovu, někdy stačí jen dotáhnout už existující cestu, přeťatou zoraným lánem.

Krajina kolem Spáleného Poříčí, starosta Pavel Čížek
Uprostřed žádné vědy. (Pavel Čížek) • Autor: Matěj Stránský

Jedna z Čížkových znovuvzkříšených cest spojuje vesnice Číčov a Hořehledy, obě na dohled od poříčské radnice. Ze silnice se odpojuje písčitá stezka, která rychle přechází v travnatý, čtyři metry široký pás lemovaný po obou stranách posečeným polem. Pěší stezka ve svém běhu roztíná dva velké lány na dva kusy, jeden má třicet, druhý padesát hektarů. Po celé její jedné straně už tři roky zapouští kořeny v pravidelných rozestupech mladé duby a třešně. Většině se navzdory suchu daří, a tak podél dvouapůlkilometrové cesty pomalu roste alej. Kde nejsou stromy, tam rostou křoviny a vysoká tráva, jen vždy po pár stovkách metrů přijde patnáctimetrová mezera. To…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte