Toni Morrison: The Pieces I Am (2019) - filmstill
Měla vhled šamana. • Autor: Film Stills, Profimedia

Poměřovat význam spisovatelů literárními cenami je ošidné, v případě Afroameričanky Toni Morrison, jež zemřela minulé pondělí ve věku osmaosmdesáti let, je to však nezbytné.

Pulitzerovu cenu totiž obdržela roku 1988 za pátý a patrně nejslavnější román Milovaná až poté, co byl v prestižním periodiku The New York Times otištěn otevřený dopis podepsaný osmačtyřiceti černošskými kritiky a intelektuály, který poukazoval na to, že se knize navzdory nadšeným recenzím nedostalo v jejich vlasti žádného „oficiálnějšího“ uznání. A když pak o pět let později získala Nobelovu cenu za literaturu, stala se nejen první Afroameričankou, ale i první ženou černé pleti vůbec, která takto byla v historii poctěna.

A právě do spletité americké minulosti a za její „ukázkovou“ bílou tvář málokdo dokázal nahlédnout tak jako ona. Zdůrazňovala, že vyprávění pro ni nikdy nebylo pouhou zábavou, ale jedním ze základních způsobů, jak lidé získávají vědomosti. Stejně tak věřila, že spisovatelé mohou být nositeli společenské změny – a soudě podle záplavy ohlasů po jejím úmrtí v tom uspěla.

Jiný román

Milovaná dnes v USA i celém západním světě figuruje na seznamech povinné středoškolské i univerzitní četby. Opírá se o skutečný případ uprchlé otrokyně Margaret Garner, která na počátku padesátých let 19. století raději zabila své dítě, než aby ho vydala zpět do pánových rukou; načež souzena byla nikoli za vraždu, ale za krádež cizího majetku, a neprojevila sebemenší lítost.

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte