Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z New Orleansu

Loď Clotilda přináší naději

A mural depicting the schooner Clotilda, which carried the last cargo of enslaved Africans known to…
Autor: New York Times, Profimedia

Dočítám článek v The New York Times o nedávno nalezeném vraku lodi Clotilda. Tým historiků a vědců prokázal, že kusy lodi objevené v Alabamě v bahně říční delty skutečně patří té, která jako poslední dovezla do Ameriky africké otroky.

Příběh mi způsobuje husí kůži. Píše se rok 1860 a bohatý plantážník Timothy Meaher uzavírá sázku, že i navzdory tomu, že už 52 let platí přísný zákaz obchodu s otroky, dokáže do země přivézt novou zásilku pracovní síly zdarma a bez povšimnutí úřadů. Povedlo se. Loď Clotilda s více než stovkou mužů, žen a dětí přistává na americkém území a hned po vylodění ji kapitán kvůli obavám z prozrazení směruje několik mílí severně od města Mobile a nechá ji tam spálit. To, co našel vloni po letech pátrání místní reportér, teď vědci identifikovali jako zbytky této lodi, o níž se po desetiletí šířily jen zkazky. Hlavně mezi obyvateli blízkého Africatownu, dvoutisícového městečka, které založili právě bývalí otroci přivezení na Clotildě.

Mezi nimi se traduje, že se většina z jejich předků po skončení americké občanské války chtěla vrátit zpátky do afrického Beninu. Brzy ale zjistili, že na to nemají prostředky, a tak si místo toho od svého otrokáře koupili kus půdy (jaký paradox) a založili komunitu nazvanou Africatown.

Africatown je dnes místem symbolizujícím úpadek amerického venkova. Ekonomická krize minulých let a uzavření několika blízkých továren vyhnaly stovky obyvatel jinam. Nalezení vraku a důkaz, že historky, které se v rodinách po…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte