Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Dvě cesty

Za normálních okolností by volba nového policejního prezidenta Jana Švejdara nevzbuzovala velké pochyby. V policejním sboru má dobrou pověst, je chválen i státními zástupci a uznávají ho experti z bezpečnostních komunit. Třeba z tajných služeb – plukovník Švejdar je prý komunikativní, férový, policii má dokonale načtenou a ví, co sbor potřebuje.

Normální okolnosti ale nemáme. Schvaluje ho vláda v čele s trestně stíhaným premiérem. Zdá se také, že o jeho výběru bylo dopředu rozhodnuto. Do tzv. nabídkového řízení ministra vnitra, do něhož se mohli přihlásit nejvyšší policejní funkcionáři – nikoli však Jan Švejdar, ten měl na to nízkou funkci –, se nepřihlásil nikdo. Do následného výběrového řízení, které poskytuje možnost přihlásit se o nejvyšší policejní post asi stovce členů sboru, se zapsali jen dva plukovníci – Jan Švejdar a Jaromír Kníže. V bleskovém výběrovém řízení zvítězil první z nich.

Je pravděpodobné, že ministr vnitra Jan Hamáček uzavřel už dříve s premiérem Andrejem Babišem politickou dohodu. On se stane ministrem, právo volby policejního prezidenta bude na premiérovi. Není to sice podle pravidel, ale všech pět policejních prezidentů tohoto desetiletí se dostalo do funkce na základě politické dohody, nejsme tedy svědky něčeho výjimečného.

Překvapivý není ani letošní odchod dvou vysokých policejních funkcionářů a očekávaný odchod náměstka policejního prezidenta (Jaroslav Vild se chystá do civilu). Třeba ODS po nástupu k moci v roce 2006 vyměnila během půl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2520
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte