Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Vyklízíme pozice a platíme za to

Zjevná vražda Džamála Chášakdžího nám říká něco důležitého o Saúdské Arábii. A také o Americe.

Začněme Saúdskou Arábií. Jak bylo již mnohokrát zdůrazněno, Džamál Chášakdží patřil k saúdskoarabskému establishmentu. I když nebyl členem rodu Saúdů, pocházel z vysoce postavených kruhů. Řídil důležité saúdskoarabské noviny a pracoval pro významné členy královské rodiny. Setkal jsem se s ním poprvé před 14 lety, byl jedním z těch, kteří mi pomáhali, když jsem týden pobýval v Rijádu a Džiddě. Chášakdží pracoval pro prince Turkího al-Fajsala, dlouholetého šéfa saúdskoarabských tajných služeb, který tehdy působil jako velvyslanec v Británii a později se měl stát velvyslancem ve Spojených státech. Turkí je jedním ze synů krále Fajsala. Jinými slovy – patří k nejvýše postaveným členům královské rodiny mimo samotného vladaře.

Chášakdží byl i v té době liberálem a reformátorem, vždy ale umírněným a opatrným. Obával se, že příliš rychlé reformy mohou mít rozvratné účinky. „Byl bych raději, kdyby vláda postupovala (proti extremistům) důrazněji,“ řekl v roce 2005 v mém pořadu Foreign Exchange. Zároveň ale varoval před ukvapenými kroky. „Nechceme společnost rozložit,“ dodával.

K současnému přístupu korunního prince Mohameda bin Salmána, jeho směsi autoritářství a skutečných reforem, byl Chášakdží kritičtější, nikdy se ale neproměnil v radikála. Jak mohl tedy v někom budit pocit ohrožení? Možná je to tím, že ho saúdskoarabský establishment respektoval. Terek Masoud z Harvardovy univerzity se domnívá, že celá aféra naznačuje existenci hlubších rozporů uvnitř…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte