Kanada odstartovala smělou výzvu. Od minulé středy mohou plnoletí kanadští občané konzumovat marihuanu pro rekreační účely. Není to světová marihuanová premiéra – už pět let je kouření pro zábavu legální v jihoamerické Uruguayi a v několika amerických státech. Kanada je ovšem první velkou a vyspělou zemí, která k legalizaci marihuany přistoupila. Co se bude dít, zajímá všechny: politiky, lékaře, právníky, velké firmy i drogové dealery.

Nejednoznačné

Spolu s možností změnit své vědomí bez obavy z trestu dostali kanadští občané k nastudování poměrně složitý právní labyrint. Kanada se dělí na deset států a tři provincie. Na každém území platí trochu jiná pravidla. Někde je možné kouřit od osmnácti, jinde až o rok později. Někde bude možné koupit marihuanu v kamenném obchodě, někde pouze on-line. Někde se bude možné intoxikovat kdekoli, jinde pouze v soukromí. Čerstvě přijatý zákon sice ze své podstaty liberalizuje drogovou politiku, zároveň ale může velmi přísně trestat ty, kdo jej budou jakkoli překračovat.

Zkušenosti z Uruguaye ukazují, že dvě podstatná očekávání, která legalizace marihuany vzbuzuje, se nenaplňují. Nebo alespoň zatím ne. Lidé, i když už zmizí lákavost „zakázaného ovoce“, nekouří marihuanu méně. Je tomu naopak, uživatelů je víc. A co je důležitější – s legalizací neslábne černý trh. To je způsobené hlavně tím, že státní produkce marihuany a státem licencovaná distribuce zdaleka nepokrývají poptávku. Získat legální drogu je natolik složité nebo je…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1386

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte