Feminismus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních
 
Kultura

Feminismus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních

Nigerijku Chimamandu Ngozi Adichie (1977) jsme zatím znali jako autorku dvou románů. Odehrávaly se v Africe a v USA a akcentovaly ženská i rasová témata, o kterých často mluví také v médiích či na konferencích. Přesto překvapil ohlas, jejž si rychle získaly v popkultuře dva svazky jejích feministicky laděných esejů, ve kterých se opírá o vlastní zkušenosti z obou kontinentů: úryvky použila v písni Beyoncé a módní dům Dior jako slogany na trička.

Napsala je totiž přímým a přístupným jazykem, zvolila neformální tón a chytře i vtipně pracuje s faktem, že feminismus je obklopen řadou předsudků. Proti nim se vymezuje tvrzením, že je šťastná africká feministka, která nemá averzi k mužům a lesk na rty nosí kvůli sobě. Zároveň si všímá všech forem sexismu: těch viditelných, kdy je ve své vlasti při vstupu do hotelu automaticky považována za prostitutku, i těch skrytějších, kdy se u západních žen třeba neočekává, že dají najevo vztek. Odsuzuje i blahosklonnou rétoriku majoritní společnosti, jež se projevuje ve výrazech typu „ctít ženy“ nebo v oslovení holčiček „princezno“.

Adichie sice vyzývá, abychom všichni byli feministy a aby ani chlapci nebyli vychováváni ve stereotypu, který jim ublíží, přesto ve srovnání se současnými akademickými debatami ve svých esejích píše z konzervativních pozic. Vychází z duality heterosexuální muži versus ženy, k otázkám rasy a třídy přihlíží okrajově a občas sporně. Vskutku se domnívá, že i velice chudí černí muži mají výhodu ve srovnání s…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte