„Je to obtížně pochopitelné pro běžného člověka,“ prohlásil minulý týden v Českém rozhlase šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Měl na mysli šokující případ odhalených jatek, v nichž vietnamsko-česká parta zabíjela a téměř bezezbytku zpracovávala tygry. Tygry chované v klecích nuzných zvěřinců Ludvíka Berouska.

Jde o odpudivý byznys a policie s inspekcí by měly použít všechny možnosti k jeho zastavení. Nebude to snadné. Na šelmách, které se i v zajetí snadno množí, je možné po zabití a zpracování na kůži, kosti, pohlavní orgány, drápy, zuby, obočí či usušený vývar z masa vydělat na východoasijském trhu ovládaném pověrami spoustu peněz. Zisky z jednoho zvířete jdou podle celní správy do milionů korun.

O případu minulý týden referovala zdejší média a pohoršení, které jejich informace vyvolaly, je očividné a jistě zasloužené. Geussem zmíněná „nepochopitelnost“ má ovšem jeden užitečný rozměr.

Není to tak dávno, co médii proběhla jiná zpráva. Skupina aktivistů pronikla do jedné z místních slepičáren a natočila klece, v nichž živoří tisíce slepic v přítmí na drátech na prostoru o velikosti krabice od bot. V jiných případech se snaží odpůrci velkochovů problematizovat zacházení s prasaty, která prožijí krátký život na několika metrech čtverečních betonu, aby byla také bezezbytku zpracována.

Chování aktivistů přitom bývá často nazíráno s podezřením nebo rovnou odporem. Jsou vnímáni jako radikálové, kteří se snaží jiným vnutit extrémní pohled na životní styl…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte