Spain's new government members pose for a photo following their first cabinet meeting at the…
Španělská vláda • Autor: REUTERS

Španělsko má definitivně novou vládu. Premiér Pedro Sánchez ji popsal jako „socialistickou, feministickou a proevropskou“. Ve vládě zasedá jedenáct žen a sedm mužů a jsou v ní jasní zastánci evropské integrace, jako například bývalý předseda Evropského parlamentu Josep Borrell, známý rovněž svými tvrdými postoji vůči katalánským separatistům. Vláda je silně menšinová, podobně jako kabinet Antónia Costy v sousedním Portugalsku. Analytici popsali novou španělskou vládu jako „brutální kontrast“ k populistické vládě, jež ve stejnou dobu vznikla v Itálii.
foto Globe Media / Reuters

Rakousko

Zavíráme

Rakouská vláda se rozhodla uzavřít sedm mešit a vyhostit ze svého území šedesát tureckých imámů s rodinami. Kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že je to krok „proti vytváření paralelních společností, politickému islámu a radikalizaci“. Mešity, sponzorované tureckým státem, respektive Turecko-islámskou kulturní asociací, v nichž kážou v Turecku vzdělávaní duchovní, byly dlouhodobě terčem kritiky, že děti, které je navštěvují, nevedou k integraci do většinové společnosti.

Etiopie

Velké reformy

Dvaačtyřicetiletý Abiy Ahmed, který coby nezkušený bývalý voják v dubnu překvapivě nastoupil na post premiéra, pokračuje ve velkých reformách etiopské diktatury. Počátkem června  oznámil, že ruší výjimečný stav, který byl v hospodářsky rychle rostoucí zemi s bezmála sto miliony obyvatel zaveden během protivládních protestů před…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte