Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Pomalu, příteli

Emmanuel Macron pocítil německou brzdu

Přesně před rokem okouzlil tehdy čerstvě zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron i Němce. Zaujalo je charisma, které z uhlazené berlínské politiky neznají. Politikům a ekonomům Macronův příslib změn vrátil mizející víru, že je stagnující Francie schopná se reformovat. A především Německu, které považuje evropskou integraci za nejvyšší národní zájem, spadl ze srdce balvan obav z výhry nacionalistky Marine Le Pen. „V každém začátku se skrývá kouzlo,“ citovala viditelně spokojená Angela Merkel básníka Hermanna Hesseho, když loni v květnu v Berlíně poprvé přivítala nového lídra Francie.

Macron od té doby plní své vnitropolitické sliby, například liberalizuje trh práce a odstraňuje privilegia některých profesí: čelí proto doma masivní stávce železničářů a bouřit se začínají i studenti. Ovšem druhá – dejme tomu nadnárodní – část jeho étosu, výrazný posun EU směrem k těsnější integraci, zatím zůstala u slov. Nikoli jeho vinou. Politika v Německu, nejdůležitější zemi EU, byla kvůli volební kampani a následnému složitému vyjednávání nové vlády téměř rok zablokovaná. Až nyní se věci dávají opět do pohybu.

„Kouzlo nového začátku jsme zakonzervovali a o pár měsíců posunuli. Teď ale může začít působit,“ řekla Angela Merkel v půli dubna, když u ní byl Macron opět na návštěvě. „Odklad“ se však projevil. Pocit úlevy z Macronovy výhry už nepůsobí tak silně jako vloni a francouzský prezident ví, že to „s novým založením Evropy“, o kterém mluvil v září na pařížské Sorbonně, nebude…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte