Sedím v hospodě před Weizmannovým ústavem a se mnou je tu dobrá půlka české komunity vědců, kteří na tomto elitním izraelském pracovišti studují a bádají. Je večer a máme po práci, tak drbeme a srovnáváme poměry u nás a u nich. Když jsem před čtvrt stoletím poprvé přijel pracovat do Izraele, bylo vše hodně jiné. Začátkem devadesátých let tu předně žádná česká vědecká komunita nebyla. Teprve se začínalo hromadně jezdit na zkušenou do vědecky vyspělých zemí a rozdíl proti Česku byl propastný. Připadal jsem si tehdy jako Alenka v říši divů. Moderní, dobře vybavená pracoviště se skvělými vědci s mezinárodním rozhledem, kteří byli mladí na těle nebo alespoň na duchu. Přitom u nás tehdy nebylo v laboratořích skoro nic. A to málo, co bylo, měli až na čestné výjimky pod palcem unavení důchodci, kteří nikdy pořádně nevytáhli paty z české kotliny.

Jedna věc, na níž jsme se v hospodě s překvapivě dobrým místním pivem shodli, je, že dnes už jsou česká vědecká pracoviště vybavena skoro jako ta v Izraeli. Zatímco izraelskou vědu kromě státního rozpočtu výrazně sponzorují bohatí diasporní Židé, u nás v posledních letech úlohu štědrého donátora převzala Evropská unie. Na první pohled do laboratoří je výsledek podobný, přesto je izraelská věda stále výrazně napřed. V čem je tedy rozdíl? Když ne ve vybavení, tak musí být v lidech. Je dobré si připomenout, že v Izraeli nebylo vždy vše jako dnes a věda po vzniku samostatného státu zůstala dost provinční. Prakticky všichni mladí vědci ale…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte