Když se řekne nahá krtčí krysa, zasvěcenci vědí velmi dobře, o čem je řeč, byla kolem toho spousta legrace a před časem krásný článek ve Vesmíru, ale tomu překladateli se už všichni naposmívali dost a on, chudák, za to vlastně ani moc nemohl. Anglicky uměl určitě dobře. Jen, když překládal tu knihu, tak si nedal pozor a Heterocephalus glaber, o kterém byla řeč, přeložil, jak šel život a normostrany, naked mole-rat, nahá krtčí krysa, jenomže česky se zvířátko řekne rypoš lysý a vypadá přesně tak. A píši o tom proto, že takových a jiných podivných bytostí běhá dodnes v rubrikách „Věda“ českých časopisů spousta a tvoří vlastně docela specifickou a unikátní faunu.

Stálou klasikou jsou velké opice, které se hojně vyskytují skoro ve všech novinách. Velké opice ale zoologicky nejsou nic, zato great apes jsou lidoopi, jako je třeba šimpanz, a pro pořádek dodejme, že small apes jsou giboni a jim podobní. Občas se proběhne stránkami i norská krysa, a zde je čtenář doma hned. Norská krysa je totiž norwegian rat, latinsky skutečně Rattus norvegicus, což ovšem není ani tak norská krysa jako náš obyčejný český potkan. A s Norskem nemá nic společného, druh vznikl pravděpodobně v severní Číně a odtud se rozšířil do všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Takto jej ovšem pojmenoval John Berkenhout, který věřil, že se potkani dostali do Anglie z norských lodí v roce 1728. Jinde narazíte na poetické dvouskořepinové mušle, což jsou ovšem,…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte