25A_jaros
Odteď to bude šlapat. (Ceremonie jmenování vlády na Pražském hradě) • Autor: Milan Jaroš

Bylo jasné, že služební zákon, po mnoha letech debat schválený bývalou Sobotkovou vládou, čeká s příchodem nového kabinetu velká zkouška. Přelomová norma má zajistit, aby se úřednická místa na ministerstvech a dalších důležitých státních úřadech kompletně nepřeobsazovala po každých volbách – což je přirozená touha každé nové vládní garnitury. Zároveň si díky ní mají být úředníci jistí svou budoucností a lépe tak čelit případným politickým tlakům.

Teď už pár dní víme, že Babišova vláda připravila služebnímu zákonu obzvlášť náročnou zkoušku. Je to vláda jedné strany, bez kontroly koaličních partnerů a bez důvěry – zastupuje tedy pouze necelých třicet procent voličů, kteří v říjnových volbách hlasovali pro Babišovo hnutí ANO. Ministryně a ministři, kteří byli u moci tři týdny, schválili na svém posledním, předvánočním jednání zásadní změny ve svých úřadech, které se dotknou desítek lidí na řídících pozicích a začnou platit od
1. ledna.

Někde hodně, někde míň

Takzvaná systemizace, kterou Babišova vláda schválila a o níž je řeč, je běžná součást zákona o státní službě. Vždy od 1. ledna může vláda pozměnit počet úředníků či počet odborů a sekcí na jednotlivých ministerstvech. „Úřady musí být pružné a mít možnost se měnit,“ říká Martin Kameník z nevládky Oživení, která se správou státu dlouhodobě zabývá. „To je smyslem tohoto opatření. Ale je nutné ctít ducha zákona, a ne využívat organizační změny k personální politice,“ dodává Kameník.

Vládní změny přinesly…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte