Matematika bude od školního roku 2021/2022 povinným maturitním předmětem a je skoro šokující, jak chatrné argumenty pro tohle rozhodnutí padají. Nejčastěji zmiňovaný, a tedy zřejmě nejsilnější je ten, že matematika je důležitá. Ano, s tím se dá souhlasit. Matematika je důležitá, aby se jí věnovala ve školách větší pozornost než třeba chemii. Možná je i natolik důležitá, aby se znalosti ověřovaly v nějaké povinné zkoušce. Klíčová otázka ale zní jinak: je povinná zkouška tou nejlepší cestou, jak v dětech vyvolat zájem o matematiku a trvale je naučit její praktické základy? Z výsledku se zdá, že odpověď se příliš nehledala, protože silnější slovo ve sporu o povinnou maturitu z matematiky měli matematici, nikoli psychologové.

Úvahy o povinné matematice však nemusí vést pouze přes psychologii, dají se posuzovat třeba i českým jazykem nebo angličtinou. Povinnou maturitu z češtiny nikdo nezpochybňuje, jaké máme tedy výsledky? Zajistila povinná maturita z češtiny zájem o literaturu, schopnost kritického čtení, dovednost zajímavě sestavit text, znalost pravopisu, schopnost vést debatu nebo přednést strukturovaný ústní projev? Znalci poměrů ve školství namítají, že u dětí, kde tomu tak je, mají zásluhu dobří učitelé, nikoli povinná maturitní zkouška. Její princip směruje studenty ke zvládnutí otázek a odpovědí, znalosti jmen, názvů děl, gramatických pojmů, což ale k ničemu kloudnému není. Logickým zájmem studentů v systému povinné maturity je mít češtinu s minimálním úsilím rychle…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte