Bruslení na zamrzlém Orlíku, leden 2017
Kolem krku bodáky, v ruce dřevěná hůl... (Vpředu Jan Stodola) • Autor: Matěj Stránský

Je všední den ráno na konci ledna panuje na březích Orlické přehrady dokonalé ticho. Hustě chumelí, sníh pokrývá zamrzlou hladinu. Nad ledem se majestátně vypíná středověký hrad Zvíkov, kastelán ještě spí, všude je klid. Jen dole pod hradem, kde kamenitý břeh přechází v zamrzlou hladinu, se hýbe několik tmavých postaviček. Obouvají si brusle a za chvilku už se ladnými pohyby vydávají vstříc bílé ploše. Zpočátku to jde těžko, led je pokrytý vrstvami starého i nového sněhu, který se tu během zimy nashromáždil, čepele se boří, bruslaři zakopávají o skryté muldy. Zhruba po kilometru ale sněhu ubývá, až se skupina dostane do míst, kde zamrzlou hladinu pokrývá jen tenká vrstva čerstvého sněhu. Ještě včera tu byl led hladký jako zrcadlo, kterým šlo nahlédnout do temných hlubin. Najednou se ozve hluboká, dunivá rána a praskání. Členové skupiny, kteří jsou na Orlíku poprvé, sebou trhnou a vystrašeně se rozhlížejí kolem sebe. „Tohle hluboké praskání není nebezpečné. Led je živý a hýbe se, ale v těchto místech je tak silný, že propadnutí nehrozí,“ uklidňuje ostatní vůdce výpravy Jan Stodola a na důkaz udeří dřevěnou holí vší silou do zamrzlé hladiny.

Severská výbava

Po dvou teplých zimách letos do Česka dorazily tuhé mrazy a většinu vodních ploch pokryl mohutný led. Lidé bruslí na rybnících ve městech i na venkově, na přehradě Lipno skupina nadšenců udržuje v provozu několik kilometrů dlouhou bruslařskou silnici, bruslí se na Labi, Sázavě nebo Berounce. Bruslařů, jako je…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte