Policie by se neměla stát bezplatnou detektivní kanceláří k získávání informací o politických oponentech. Trestní oznámení, která má právo podat na policii kdokoli, nesmějí zastírat nemravný úmysl prostřednictvím policie šikanovat člověka, který se nám nelíbí. Každý musí nést odpovědnost, pokud se prokáže, že dotyčná osoba je nevinna a oznámení bylo podáno v rozporu s dobrými mravy nebo za účelem někoho poškodit.

Tyto věty napsal minulý týden ve svém verdiktu ústavní soudce Jan Filip. Je to rozsudek, který může kultivovat práci policie i státních zástupců, odradit mnohé manipulátory od jejího zneužití a v jemném detailu zlepšit kvalitu zdejší demokracie.

Ústavní soud přirozeně rozhodoval na základě konkrétního sporu. Šlo o trestní oznámení, které podal v roce 2012 na starostku Třince. její politický konkurent a které policie po tříměsíčním vyšetřování odložila. Soud dospěl k názoru, že motivací oznámení nebyla potřeba ochránit spravedlnost a že starostka má nárok na náhradu téměř čtyřicetitisícových výdajů na obhájce. To musí zaplatit autor trestního oznámení. Podle názoru soudce Filipa bylo cílem oznámení poškodit politickou konkurentku.

Autor tohoto komentáře zažil několik trestních oznámení od politiků, která policie po nějaké době vyšetřování odložila. Není to příjemný pocit. Podobnou zkušenost má řada jiných novinářů. Politici také podávají často bezpředmětná trestní oznámení na sebe navzájem. Je to snadné a účelné: trestní oznámení je zadarmo, policie se jím…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3005

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte