Kultura

Ve světle toho, co víme

Bankéř narozený v Bangladéši debutuje globálním přistěhovaleckým románem

Když před třemi lety debutoval v Bangladéši narozený Brit Zia Haider Rahman, obdivovali jeho román nazvaný Ve světle toho, co víme i velice přísní recenzenti. Americká spisovatelka Joyce Carol Oates ho dokonce označila za „jedinečný souhrn překvapivých zjištění, paradoxů a hádanek, který vypovídá o mnohém z toho, co je nevyslovitelné v mezilidských i mezinárodních vztazích“.

Příběh vzestupu a pádu protagonisty Zafara, který je do velké míry autorovým alter egem, se co do šíře a hloubky témat vymyká zařazení do takzvané jihoasijské anglické literatury. V románu, který nyní vyšel česky, najdeme sice tradiční postkoloniální témata jako ohlížení se za starou vlastí a budování nového domova. Ale mnohem víc je to globální přistěhovalecký román, kdy se vykořeněný hrdina uchyluje do jakéhosi dobrovolného exilu a z něj pak kriticky komentuje i většinovou společnost a západní svět.

Všude a navždy

Rahman (obdobně jako Zafar) pochází z chudých poměrů bangladéšské vesnice, odkud se rodina přestěhovala do Británie. Vystudoval matematiku na Oxfordu a práva na Harvardu, načež působil v elitním světě bankovnictví a posléze byl lidskoprávním advokátem. A mnohé z toho se objevuje v knize, na niž podle mnoha ohlasů pasuje Rushdieho termín „román o všem“.

Autorova prvotina zabírající deset let pojednává o důsledcích 11. září, o bankovním sektoru a finanční krizi z roku 2008, o vědě, historii, náboženství i válce, ale stejně tak o rasové a třídní nerovnosti a lásce.…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte