Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Na lovu černé tečky

Astronomové zaostřili na galaktická centra a pokusili se pořídit první snímky záhadných objektů, které se tu skrývají

59A__varianta_foto_NASA_JPL_Caltech
Schematická ilustrace supermasivní černé díry a jejího okolí v galaxii Markarian 335, kterou vidíme v souhvězdí Pegase. kolem černé díry krouží hmota v akrečním disku a z horké korony nad ním vytryskl pulz extrémně horkého plazmatu.

Začátek roky plánované operace: Desítky vědců napříč kontinenty nasedají do letadel, vlaků a autobusů, aby se dopravili do míst, jako je poušť Atacama v Chile, pohoří Sierra Nevada ve Španělsku, vrchol vyhaslé sopky na Havaji nebo srdce mrazivé pustiny na jižním pólu. Koordinátoři celého úsilí musí poté být na telefonu 24 hodin denně. S napětím sledují každý mráček a poryv větru, který by mohl narušit jejich plány. Když pět dní a nocí synchronizovaného globálního pozorování skončí, naloží vědci pevné disky plné petabajtů dat do letadel a odešlou je ke zpracování do dvou center, jednoho v německém Bonnu, druhého ve vědeckém institutu uprostřed lesů severozápadně od amerického Bostonu.

Zní to možná jako začátek nejnovějšího konspiračního románu Dana Browna, ve skutečnosti však jde o ambiciózní mezinárodní projekt známý pod jménem Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí). Pozorování se uskutečnilo začátkem dubna a na výsledky si budeme muset ještě počkat; pokud by se však vše zdařilo, získali bychom vůbec první fotografie černých děr, záhadných temných objektů, jejichž existenci předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity.

Zatím takové snímky nemáme. Černé díry v našem okolí jsou vesměs buď moc malé, nebo moc daleko, a rozlišení stávajících dalekohledů k jejich přímému pozorování nestačí. Astronomové odhadli, že abychom černé díry zobrazili, museli bychom postavit teleskop o poloměru větším, než je poloměr naší planety.

Zdánlivě bláhový sen – německý…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte