Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Duchové a dluhy

Co Kateřina Šedá sklidila i zasela v brněnském Bronxu

Projekty Kateřiny Šedé vždy provázely rozporuplné reakce. Jedna z nejznámějších domácích konceptuálních umělkyň se pohybuje za hranicemi běžného vnímání výtvarného díla. Ústředním momentem pro ni často je každodennost různých skupin lidí, jejich zvyky i bizarnost obyčejného, je-li vyjmuto z běžného kontextu. V minulosti tak nechala zpívat hudebníky v helsinských tramvajích anebo před londýnský svatostánek umění Tate Modern přenesla náves moravské vesnice.

Nepochopení provází i její současný projekt, knižního průvodce po vyloučené lokalitě známé jako Bronx. Knížce nazvané vtipnou přesmyčkou Brnox se dostává uznání až nyní – díky nominaci na cenu Magnesie Litery v kategorii publicistiky a v souvislosti s druhou, rozšířenou verzí. Původní vydání totiž neprovázelo jen nadšení, ale i nepochopení, dokonce nařčení z rasismu a vytěžování módních témat.

Vstoupit a sdílet

Dva roky sbírala Kateřina Šedá se spolupracovníky střípky a útržky tvořící na pět set stran textu, ilustrací a fotografií. A to na popud organizátorů tamního Ghettofestu, zda by umístění jejího projektu právě sem nepomohlo prohloubit komunikaci s místními, převážně romskými obyvateli. Výsledek může působit trochu jako nepřehledná a nahodilá změť vyprávění, anekdot, vážných témat a zajímavostí, kdy se čtenář dozví i to, že Svědci Jehovovi, kteří se jinde netěší nijak valné pověsti, jsou zde naopak komunitou, které místní důvěřují natolik, že je záchytným bodem třeba při vystupování z drogové závislosti.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte