Kultura

Anděl Esmeralda

Sbírka uhrančivých a znepokojivých povídek

Povídkový soubor Anděl Esmeralda je skvostným přírůstkem k dalšímu českému uvedení spisovatele Dona DeLilla. Autora, jenž patří spolu s Philipem Rothem, Thomasem Pynchonem či Paulem Austerem k žijícím klasikům moderní americké literatury a bez přehánění je jedním z nejvýznamnějších autorů druhé poloviny 20. století.

DeLillo je přitom obviňován, že v poslední době ustupuje od přístupnosti slavného románu Podsvětí ke stále větší obskurnosti. Sbírka uhrančivých a znepokojujících povídek dokládá, že tomu tak není. Jeho styl se sice odcizuje s tím, jak se mění svět, který zachycuje. Ale zároveň se ukazuje, že úsporné vyjádření a jistá nedopovězenost jsou mu vlastní téměř od začátku.

Básník paranoie

Výběr textů ve sbírce začíná v roce 1979. DeLillo zjevně opomíjí texty, které napsal před tímto datem, tedy téměř za dvacet let. Je to příznačné. Usměvavá Amerika hippies a masový optimismus, to není svět, jemuž by rozuměl. Jeho svět začíná atentátem na Kennedyho a aférou Watergate, v době, kdy už nelze ani náznakem mluvit o „nevinnosti“ Ameriky. A právě od osmdesátých let lze v DeLillově díle sledovat příklon k lakoničnosti, jež má nepochybně spojitost s převládající atmosférou paranoie.

Výjimkou není ani zmíněné Podsvětí – jen jde o mimořádně dlouhý úsečný román. Kniha zachycuje období studené války a začíná na legendárním finále Super Bowlu mezi dvěma newyorskými týmy, během něhož do USA dorazila zpráva o úspěšném sovětském testu atomové…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte