Kultura

Digitální lelkování

Vykřičená čtvrť plná sexu, násilí, lichvy a zločinu. Tak líčí německý neurovědec Manfred Spitzer (1958) prostředí digitálních médií a internetu ve své nové knize Kybernemoc! – není to podle něj motor hospodářství ani inovací, ale místo, kde se jen vydělávají peníze. Často tu opakuje varování z předchozí Digitální demence, zasazuje je však do širšího kontextu a je schopný uznat i kladné aspekty digitálna – byť jen v situacích jako využívání sociálních sítí při zemětřesení.

Podle Spitzera teprve dávka dělá jed. A moderní lidé se dávno vzdálili od toho, čemu by se dalo říkat rozumná dávka, zejména u dětí. Neútočí přitom jen na techniku. Obézní lidé jsou podle něj závislí na kaloriích, podobně jako lidé trávící čas před obrazovkou na informacích a vzruchu; potenciál závislosti je prý velmi podobný. Jeho návrh léčby ovšem není tak propracovaný jako diagnóza. To nejhorší se má zakázat jako tvrdé drogy a dětská pornografie. K tomu autor navrhuje všemi prostředky šířit osvětu – potíž je ovšem podle něj v protikampaních těch, kteří na závislostech vydělávají. Na rovině osobní pak nabízí, abychom se vypravili bez digitálních společníků do přírody, a zejména dětem radí prosté lelkování, neboť je to veskrze kreativní činnost.

Je zřejmé, že některé neduhy jsou starší než digitální technologie. A není novinka, že Spitzerova argumentace je jednostranná, až umanutá – třeba když tvrdí, že erotické portály zvyšují riziko přenosu pohlavních nemocí. Kupříkladu britská…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte